J Harvey Counselling Incorporated (Corporation# 12034182) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12034182 |
| Business Number | 735950735 |
| Corporation Name | J Harvey Counselling Incorporated |
| Registered Office Address |
1557 Cahill Drive Peterborough ON K9K 0G6 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jessica Harvey | 1557 Cahill Drive, Peterborough ON K9K 0G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 1557 Cahill Drive, Peterborough, ON K9K 0G6 |
| Name | 2020-05-01 | current | J Harvey Counselling Incorporated |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1557 Cahill Drive |
| City | Peterborough |
| Province | ON |
| Postal Code | K9K 0G6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10415120 Canada Incorporated | 1572 Cahill Drive, Peterborough, ON K9K 0G6 | 2017-09-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Peruvian Foods Corp. | 805-246 Spillsbury Dr, Paterborough, ON K9K 0A1 | 2020-04-01 |
| 12241676 Canada Inc. | 5, Amy's Crt, Peterborough, ON K9K 0A6 | 2020-08-03 |
| Handcramp Entertainment Inc. | 772 Tully Cresent, Peterborough, ON K9K 0A8 | 2009-04-22 |
| Domain Medium Inc. | 772 Tully Cresent, Peterborough, ON K9K 0A8 | 2009-07-07 |
| 12501368 Canada Inc. | 1358 Ireland Drive, Peterborough, ON K9K 0B1 | 2020-12-01 |
| 10234931 Canada Ltd. | 1358 Ireland Dr., Peterborough, ON K9K 0B1 | 2017-05-14 |
| Edeefy Fitspiration Inc. | 312 Spillsbury Drive, Unit 203, Peterborough, ON K9K 0B6 | 2017-03-24 |
| Tirewall Corporation | 1560 Redwood Drive, Peterborough, ON K9K 1B4 | 2008-02-29 |
| Northview Community Church of Peterborough Inc. | 1000 Fairbairn Street, Peterborough, ON K9K 1C2 | 2012-07-25 |
| Donna's House of Peterborough | 1000 Fairbairn Street, Peterborough, ON K9K 1C2 | 2019-07-18 |
| Find all corporations in postal code K9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jessica Harvey | 1557 Cahill Drive, Peterborough ON K9K 0G6, Canada |
| City | Peterborough |
| Post Code | K9K 0G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Voyages Harvey Limitee | Harvey's Travel Limited 92 Elizabeth Av, St. John's, NL A1A 1W7 | 1986-07-03 |
| Harvey Distilling Company Inc. | 1804 Route 115, Albany, PE C0B 1A0 | 2019-07-18 |
| Harvey's Upholstering Inc. | 5033 Rue Ontario Est, Montreal, QC H1V 1M5 | 1980-07-14 |
| Js Counselling Services Incorporated | 36 Pauline Crescent, Brampton, ON L7A 2V6 | 2009-08-20 |
| Voyages Harvey Ltee | 55 Duckworth Street, P.o.box 6150, St. John's, NL A1C 5X8 | 1950-05-11 |
| Michael's Mindful Counselling Incorporated | 152 Bantry Ave, Richmond Hill, ON L4B 4S6 | 2012-07-11 |
| Treasure In You Counselling Centres Incorporated | 1180 Dorval Drive, 512, Oakville, ON L6M 3G1 | 2020-07-10 |
| Melissa Saumur Counselling Services Incorporated | 40 Farmfield Crescent, Ottawa, ON K2M 2S8 | 2020-11-02 |
| Jk International Indigenous Trauma Counselling Services Incorporated | 458 Queens Ave, Suite 2, London, ON N6B 1X9 | 1994-11-16 |
| Solutions Des Affaires Harvey Limitee | 1440 St. Catherine St West, Suite 807, Montreal 107, QC | 1972-02-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on J Harvey Counselling Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.