LES EXPÉDITIONS OPAWICA INC. (Corporation# 3015262) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 16, 1994.
| Corporation ID | 3015262 |
| Business Number | 138308044 |
| Corporation Name | LES EXPÉDITIONS OPAWICA INC. |
| Registered Office Address |
97 1ere Rue App. 4 Chapais QC G0W 1H0 |
| Incorporation Date | 1994-03-16 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANY GIRARD | 97 1ERE RUE, APP. 4, CHAPAIS QC G0W 1H0, Canada |
| CAROLINE GAGNON | 97 1ERE RUE, APP. 4, CHAPAIS QC G0W 1H0, Canada |
| GORDON BLACKSMITH | 30 POPLAR STREET, WASWANIPI QC J0Y 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-15 | 1994-03-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-16 | current | 97 1ere Rue, App. 4, Chapais, QC G0W 1H0 |
| Name | 1994-03-16 | current | LES EXPÉDITIONS OPAWICA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-16 | 1997-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-03-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3077365 Canada Inc. | 145 Boul Springer, Cp 380, Chapais, QC G0W 1H0 | 1994-10-14 |
| 158364 Canada Inc. | 166 Boulevard Springer, Chapais, QC G0W 1H0 | 1987-11-17 |
| Gestion Meride Blackburn & Fils Inc. | 167 Ste-marie, Delisle, Lac St-jean, QC G0W 1H0 | 1981-09-03 |
| Les Maisons G.j. Pellerin Et Fils Inc. | 26 3e Rue, Ville De Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-02-26 |
| Unite Mobile De Soudure R. Simard Inc. | 163 Boul. Springer, Ville De Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-02-26 |
| La Chambre De Commerce De Chapais | 50 6e Avenue, Chapais, QC G0W 1H0 | 1977-01-21 |
| Les Transports D.b.l. Inc. | 154 9e Rue, Cp 430, Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-05-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10981273 Canada Inc. | 699, 3e Rang, Saint-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | 2018-09-06 |
| 8453632 Canada Inc. | 230 Rue Principale, St-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | 2013-03-05 |
| 6227112 Canada Inc. | 699 Rang 3, Saint-eugГ€ne, QC G0W 1B0 | 2004-05-01 |
| Yvan Sasseville Transport Inc. | 841 Rue De La Croix, St-eugene, QC G0W 1B0 | 1977-10-11 |
| Les Forestiers Marcel Tremblay & Fils Inc. | 699 Rang 3, St-eugene D'argentenay, QC G0W 1B0 | 1980-05-30 |
| Les Forestiers Marcel Tremblay & Fils Inc. | 699, 3e Rang, Saint-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | |
| 11012614 Canada Inc. | 187 Main St., Mistissini, QC G0W 1C0 | 2018-09-26 |
| 10748102 Canada Inc. | 187-b, Rue Main, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2018-04-24 |
| Perch River Ministries | 83 Etudah Street, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2017-11-03 |
| Big Rock Eeyou Management Inc. | 192 Sam Awashish, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2017-06-22 |
| Find all corporations in postal code G0W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANY GIRARD | 97 1ERE RUE, APP. 4, CHAPAIS QC G0W 1H0, Canada |
| CAROLINE GAGNON | 97 1ERE RUE, APP. 4, CHAPAIS QC G0W 1H0, Canada |
| GORDON BLACKSMITH | 30 POPLAR STREET, WASWANIPI QC J0Y 3C0, Canada |
| City | CHAPAIS |
| Post Code | G0W1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cruise North Expeditions Inc. | General Delivery, P.o. Box 179, Kuujjuaq, QC J0M 1C0 | 2004-11-22 |
| New World River Expeditions Ltd. | 25, Chemin Des Sept-chutes, Grenville-sur-la-rouge, QC J0V 1B0 | |
| New World River Expeditions Ltd. | 25, Chemin Des Sept-chutes, Grenville-sur-la-rouge, QC J0V 1B0 | |
| ExpÉditions Nocerb Inc. | 189 Hymus Blvd, Suite 406, Pointe Claire, QC H9R 1E9 | 1990-11-27 |
| Appalachian Shipping Agency Inc. | 4570 Rue Jean-talon Est, Suite 202, MontrГ©al, QC H1S 1K2 | 2000-03-10 |
| Kayak Plus Expeditions Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, Suite 2600, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Jagan Nath C. ExpГ©ditions Inc. | 602 Shakespeare, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 2R3 | 1995-02-13 |
| Carlos Livingston Hines Tours Inc. | 5400 Randall, Montreal, QC H4V 2V5 | 2007-05-25 |
| Fragment ExpГ©rience Inc. | 205 Rue Thibault, Matane, QC G4W 2W1 | 2016-09-06 |
| Aqua Ovo ExpÉrience Inc. | 864 Rue J.a. Desormiers, Joliette, QC J6E 8E4 | 2007-06-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES EXPÉDITIONS OPAWICA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.