GESTION MERIDE BLACKBURN & FILS INC. (Corporation# 1197193) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 3, 1981.
| Corporation ID | 1197193 |
| Business Number | 880881495 |
| Corporation Name | GESTION MERIDE BLACKBURN & FILS INC. |
| Registered Office Address |
167 Ste-marie Delisle, Lac St-jean QC G0W 1H0 |
| Incorporation Date | 1981-09-03 |
| Dissolution Date | 1995-08-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE BLACKBURN | 284 RANG ST-CHARLES, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| REJEAN BLACKBURN | 167 STE-MARIE, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| VITAL BLACKBURN | 274 ST-CHARLES, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| DENIS BLACKBURN | 2091 RUE GILBERT, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-09-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-09-02 | 1981-09-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-09-03 | current | 167 Ste-marie, Delisle, Lac St-jean, QC G0W 1H0 |
| Name | 1981-09-03 | current | GESTION MERIDE BLACKBURN & FILS INC. |
| Name | 1981-09-03 | current | GESTION MERIDE BLACKBURN ; FILS INC. |
| Status | 1995-08-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-01-04 | 1995-08-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-09-03 | 1986-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-10 | Dissolution | |
| 1981-09-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 167 STE-MARIE |
| City | DELISLE, LAC ST-JEAN |
| Province | QC |
| Postal Code | G0W 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3077365 Canada Inc. | 145 Boul Springer, Cp 380, Chapais, QC G0W 1H0 | 1994-10-14 |
| Les ExpÉditions Opawica Inc. | 97 1ere Rue, App. 4, Chapais, QC G0W 1H0 | 1994-03-16 |
| 158364 Canada Inc. | 166 Boulevard Springer, Chapais, QC G0W 1H0 | 1987-11-17 |
| Les Maisons G.j. Pellerin Et Fils Inc. | 26 3e Rue, Ville De Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-02-26 |
| Unite Mobile De Soudure R. Simard Inc. | 163 Boul. Springer, Ville De Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-02-26 |
| La Chambre De Commerce De Chapais | 50 6e Avenue, Chapais, QC G0W 1H0 | 1977-01-21 |
| Les Transports D.b.l. Inc. | 154 9e Rue, Cp 430, Chapais, QC G0W 1H0 | 1981-05-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10981273 Canada Inc. | 699, 3e Rang, Saint-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | 2018-09-06 |
| 8453632 Canada Inc. | 230 Rue Principale, St-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | 2013-03-05 |
| 6227112 Canada Inc. | 699 Rang 3, Saint-eugГ€ne, QC G0W 1B0 | 2004-05-01 |
| Yvan Sasseville Transport Inc. | 841 Rue De La Croix, St-eugene, QC G0W 1B0 | 1977-10-11 |
| Les Forestiers Marcel Tremblay & Fils Inc. | 699 Rang 3, St-eugene D'argentenay, QC G0W 1B0 | 1980-05-30 |
| Les Forestiers Marcel Tremblay & Fils Inc. | 699, 3e Rang, Saint-eugГЁne D'argentenay, QC G0W 1B0 | |
| 11012614 Canada Inc. | 187 Main St., Mistissini, QC G0W 1C0 | 2018-09-26 |
| 10748102 Canada Inc. | 187-b, Rue Main, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2018-04-24 |
| Perch River Ministries | 83 Etudah Street, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2017-11-03 |
| Big Rock Eeyou Management Inc. | 192 Sam Awashish, Mistissini, QC G0W 1C0 | 2017-06-22 |
| Find all corporations in postal code G0W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE BLACKBURN | 284 RANG ST-CHARLES, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| REJEAN BLACKBURN | 167 STE-MARIE, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| VITAL BLACKBURN | 274 ST-CHARLES, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| DENIS BLACKBURN | 2091 RUE GILBERT, DELISLE QC G0W 1H0, Canada |
| City | DELISLE, LAC ST-JEAN |
| Post Code | G0W1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Leduc & Fils Inc. | 22 Chemin Blackburn, Cantley, QC J8V 3H8 | 2005-05-06 |
| Remi Blackburn & Fils Ltee | 9420 Boulevard Henri Bourassa, Charlesbourg, QC G1G 4E6 | 1978-01-18 |
| M.e. Blackburn Consulting Inc. | 6646 Avenue Chauvin, MontrÉal, QC H1M 1K6 | 2006-01-11 |
| Societe De Gestion Gilles Blackburn Inc. | 214 Dupuis, Val D'or, QC | 1981-06-25 |
| Gestion Yves Blackburn Inc. | 670 Cote Bedard, Charlesbourg, QC G2M 1J7 | 1987-02-23 |
| Blackburn Electrique Canada Inc. | 2317 46th Avenue, Lachine, QC H8T 3C9 | 1985-06-07 |
| Ateliers D'usinage Blackburn Dagenais Inc. | 55 River Road, Cantley, QC J8V 2Z8 | 1994-12-14 |
| L'institut Monique Blackburn | 3941 Belair Street, Montreal, QC H2A 2C6 | 1976-04-08 |
| Pagic Property Management Inc. | 5 Blackburn Avenue, 3rd Floor, Ottawa, ON K1N 8A2 | 1997-10-17 |
| Les Investissements Henri Blackburn Inc. | 280 Dorval Avenue, Suite 207, Dorval, QC H9S 3H4 | 1983-08-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION MERIDE BLACKBURN & FILS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.