ACRES LIMITEE, SERVICES D'EXPERTS-CONSEILS (Corporation# 301451) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 31, 1926.
| Corporation ID | 301451 |
| Business Number | 886560580 |
| Corporation Name |
ACRES LIMITEE, SERVICES D'EXPERTS-CONSEILS ACRES CONSULTING SERVICES LIMITED |
| Registered Office Address |
480 University Ave. 13th Floor Toronto ON M5G 1V2 |
| Incorporation Date | 1926-05-31 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| T.M. WARDLE | 22095 102 AVENUE #10, LANGLEY BC V3A 6X5, Canada |
| H.F. MACDONALD | 1991 BRUNSWICK STREET, SUITE 903, HALIFAX NS B3J 2G9, Canada |
| J.M. GARDINER | 1273 CATCHACOMA COURT, MISSISSAUGA ON L5H 2X5, Canada |
| I.A. MILNE | 4A MELROSE DRIVE, RR#1 GROUP 15, NIAGARA ON LAKE ON , Canada |
| H.C. RYNARD | 155B HUDSON DRIVE, TORONTO ON M4T 2K4, Canada |
| G.A. ALEXANDER | 1402 90TH AVENUE S.W., CALGARY AB T2V 0X5, Canada |
| R.H. POTTS | 91 HANOVER PLACE, HAMILTON ON L8K 5X7, Canada |
| W.R. MCKAY | 78 MORINGSIDE DRIVE, WINNIPEG MB R3J 2G9, Canada |
| D.B. SAMPSON | 18 DOON ROAD, WILLOWDALE ON M2L 1L9, Canada |
| J.G. WARNOCK | 116 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K8, Canada |
| S. TIBSHIRANI | 1571 YEW STREET, MISSISSAUGA ON L5H 2C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-05-01 | 1980-05-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1926-05-31 | 1980-05-01 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1926-05-31 | current | 480 University Ave., 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 |
| Name | 1982-03-26 | current | ACRES LIMITEE, SERVICES D'EXPERTS-CONSEILS |
| Name | 1982-03-26 | current | ACRES CONSULTING SERVICES LIMITED |
| Name | 1969-09-22 | 1982-03-26 | ACRES CONSULTING SERVICES LIMITED |
| Name | 1926-05-31 | 1969-09-22 | H. G. ACRES & COMPANY LIMITED |
| Name | 1926-05-31 | 1969-09-22 | H. G. ACRES ; COMPANY LIMITED |
| Status | 1985-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1980-05-02 | 1985-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-05-02 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1926-05-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1983-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1983 | 1983-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1982 | 1983-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Interbath of Canada Ltd. | 480 University Ave., Suite 700, Toronto, ON M5G 1V2 | 1978-01-09 |
| Institut Canadien Des Fabricants De Materiel De Sauvetage-incendie | 480 University Ave., Suite 1405, Toronto, ON M5G 1V6 | 1981-06-08 |
| Acres Shawinigan Limited | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | 1973-11-02 |
| Arcant Fine Art Leasing Inc. | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | 1982-03-04 |
| Acres Incorporee | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Institut Canadien De Planification Environnementale | 480 University Ave, Suite 900, Toronto, ON M5G 1V2 | 1992-07-24 |
| Acres-ksi Services Corp. | 480 University Avenue, 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1979-11-13 |
| Itea Quebec Ltee | 480 University Avenue, Suite 1505, Toronto, ON M5G 1V2 | 1977-10-05 |
| Acres Davy Mckee Ltee | 480 University Avenue, Toronto, ON M5G 1V2 | 1952-07-02 |
| Quest Media Associates Limited | 480 University Ave, Suite 1505, Toronto, ON M5G 1V2 | 1958-03-04 |
| Traditional Inns of Canada Limited | 480 University Ave, Suite 1405, Toronto 110, ON M5G 1V2 | 1971-05-26 |
| Acres Davy Limitee | 480 University Avenue, Suite 1300, Toronto, ON M5G 1V2 | 1975-02-06 |
| Acres Davy Mckee Engineering Inc. | 480 University Avenue, Toronto, ON M5G 1V2 | 1983-03-29 |
| Cologne International Trade Shows, Inc. | 480 University Avenue, Suite 1410, Toronto, ON M5G 1V2 | 1985-12-03 |
| Maxxam Niagara Laboratories Inc. | 480 University Avenue, 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1989-04-04 |
| Find all corporations in postal code M5G1V2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| T.M. WARDLE | 22095 102 AVENUE #10, LANGLEY BC V3A 6X5, Canada |
| H.F. MACDONALD | 1991 BRUNSWICK STREET, SUITE 903, HALIFAX NS B3J 2G9, Canada |
| J.M. GARDINER | 1273 CATCHACOMA COURT, MISSISSAUGA ON L5H 2X5, Canada |
| I.A. MILNE | 4A MELROSE DRIVE, RR#1 GROUP 15, NIAGARA ON LAKE ON , Canada |
| H.C. RYNARD | 155B HUDSON DRIVE, TORONTO ON M4T 2K4, Canada |
| G.A. ALEXANDER | 1402 90TH AVENUE S.W., CALGARY AB T2V 0X5, Canada |
| R.H. POTTS | 91 HANOVER PLACE, HAMILTON ON L8K 5X7, Canada |
| W.R. MCKAY | 78 MORINGSIDE DRIVE, WINNIPEG MB R3J 2G9, Canada |
| D.B. SAMPSON | 18 DOON ROAD, WILLOWDALE ON M2L 1L9, Canada |
| J.G. WARNOCK | 116 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K8, Canada |
| S. TIBSHIRANI | 1571 YEW STREET, MISSISSAUGA ON L5H 2C1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5G1V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acres & AssociÉs Services Environnementaux LimitÉe | 165 Commerce Valley Drive West, Markham, ON L3T 7V8 | 1995-12-28 |
| Acres International Limitee | 4342 Queen Street, Niagara Falls, ON L2E 6W1 | |
| Acres Davy Limitee | 480 University Avenue, Suite 1300, Toronto, ON M5G 1V2 | 1975-02-06 |
| Vinial Consulting Services Inc. | 21 Rue Sunny Acres, Baie-d'urfГ©, QC H9X 3B7 | 2019-06-07 |
| Les Services D'experts-conseils Guy-r. Lussier Inc. | 2380 Rue De MontsГ©gur, Siege Social 3, Laval, QC H7T 2V5 | 1999-08-31 |
| Acres Leasing Services Limited | 625 Church Street, Toronto, ON M4Y 2G1 | 1969-05-12 |
| Bromise Welding and Trade Services Limited | 869 Rest Acres Rd, Paris, ON N3L 3E3 | 2015-09-02 |
| Services D'assurances Aem Inc. | 260, Acres Street, Kirkland, QC H9H 4L8 | 2010-12-09 |
| Hg Technical Services Inc. | 83 Acres, Kirkland, QC H9H 5B5 | 2012-08-01 |
| Acres International Limited | 1235 North Service Road West, Oakville, ON L6M 2W2 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACRES LIMITEE, SERVICES D'EXPERTS-CONSEILS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.