MAXXAM NIAGARA LABORATORIES INC. (Corporation# 2452545) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 1989.
| Corporation ID | 2452545 |
| Business Number | 123323206 |
| Corporation Name | MAXXAM NIAGARA LABORATORIES INC. |
| Registered Office Address |
480 University Avenue 13th Floor Toronto ON M5G 1V2 |
| Incorporation Date | 1989-04-04 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE BEAUMIER | 37 CARNFORTH DRIVE, BRAMPTON ON L6Z 1T8, Canada |
| JOHN W. MARTIN | 26 BOREHAM CIRCLE, BRAMPTON ON L5Z 1T4, Canada |
| ZAKARIA ERZINCLIOGLU | 7591 SCHOLFIELD ROAD, UNIT 30, NIAGARA FALLS ON L2J 4E5, Canada |
| IAN A. MILNE | 4 A MELROSE, GROUP 15, RR 1, NIAGARA ON THE LAKE ON L0S 1J0, Canada |
| IAN K. HILL | 50 ACADIA MILL DRIVE, HALIFAX NS B4A 3W2, Canada |
| JOHN D. FENWICK | 80 ELGIN CRESCENT, APT. 301, BEACONSFIELD QC H9W 5Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-04-03 | 1989-04-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-04-04 | current | 480 University Avenue, 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 |
| Name | 1998-07-31 | current | MAXXAM NIAGARA LABORATORIES INC. |
| Name | 1989-04-04 | 1998-07-31 | ACRES ANALYTICAL LIMITED |
| Status | 1998-11-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-04-04 | 1998-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-12-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-12-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-12-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acres-ksi Services Corp. | 480 University Avenue, 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1979-11-13 |
| Itea Canada Ltd. | 480 University Avenue, Suite 1505, Toronto, ON M5G 1V6 | 1977-02-28 |
| Itea Quebec Ltee | 480 University Avenue, Suite 1505, Toronto, ON M5G 1V2 | 1977-10-05 |
| Acres Davy Mckee Ltee | 480 University Avenue, Toronto, ON M5G 1V2 | 1952-07-02 |
| Acres Davy Limitee | 480 University Avenue, Suite 1300, Toronto, ON M5G 1V2 | 1975-02-06 |
| Acres Davy Mckee Engineering Inc. | 480 University Avenue, Toronto, ON M5G 1V2 | 1983-03-29 |
| Cologne International Trade Shows, Inc. | 480 University Avenue, Suite 1410, Toronto, ON M5G 1V2 | 1985-12-03 |
| Ferratec Representatives Incorporated | 480 University Avenue, Suite 1405, Toronto, ON M5G 1V6 | 1980-06-02 |
| Consolidated Fire & Safety Equipment Company Ltd. | 480 University Avenue, Suite 1405, Toronto, ON M5G 1V6 | 1978-05-24 |
| Pubisilk-pubisilque Canada Limited | 480 University Avenue, Suite 1405, Toronto, ON M5G 1V6 | 1978-08-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Institut Canadien De Planification Environnementale | 480 University Ave, Suite 900, Toronto, ON M5G 1V2 | 1992-07-24 |
| Acres Limitee, Services D'experts-conseils | 480 University Ave., 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1926-05-31 |
| Quest Media Associates Limited | 480 University Ave, Suite 1505, Toronto, ON M5G 1V2 | 1958-03-04 |
| Traditional Inns of Canada Limited | 480 University Ave, Suite 1405, Toronto 110, ON M5G 1V2 | 1971-05-26 |
| Acres Shawinigan Limited | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | 1973-11-02 |
| Kvaerner Metals Davy Ltd. | 480 University Ave, 3rd Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | |
| Message Media Inc. | 480 University Avenue, Suite 1405, Toronto, ON M5G 1V2 | 1982-03-09 |
| Arcant Fine Art Leasing Inc. | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | 1982-03-04 |
| Acres Incorporee | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | |
| 130771 Canada Ltd. | 480 University Avenue, 5th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1984-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5G1V2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE BEAUMIER | 37 CARNFORTH DRIVE, BRAMPTON ON L6Z 1T8, Canada |
| JOHN W. MARTIN | 26 BOREHAM CIRCLE, BRAMPTON ON L5Z 1T4, Canada |
| ZAKARIA ERZINCLIOGLU | 7591 SCHOLFIELD ROAD, UNIT 30, NIAGARA FALLS ON L2J 4E5, Canada |
| IAN A. MILNE | 4 A MELROSE, GROUP 15, RR 1, NIAGARA ON THE LAKE ON L0S 1J0, Canada |
| IAN K. HILL | 50 ACADIA MILL DRIVE, HALIFAX NS B4A 3W2, Canada |
| JOHN D. FENWICK | 80 ELGIN CRESCENT, APT. 301, BEACONSFIELD QC H9W 5Z7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5G1V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maxxam Analytique Inc. | 2021 41 Avenue N E, Calgary, AB T2E 6P2 | 1996-06-26 |
| Niagara Laboratories Limited | 30 Meridian Road, Rexdale, ON M9W 4Z9 | |
| Maxxam Equitest Inc. | 208 Evans Avenue, Toronto, ON M8Z 1J7 | |
| Maxxam Biodiscoveries Inc. | 208 Evans Avenue, Toronto, ON M8Z 1J7 | 1999-03-04 |
| Maxxam Analytics Inc. | 6740 Campobello Rd., Mississauga, ON L5N 2L8 | |
| Maxxam Analytics Inc. | 208 Evans Avenue, Toronto, ON M8Z 1J7 | |
| Maxxam Analytics Inc. | 208 Evans Avenue, Toronto, ON M8Z 1J7 | |
| Maxxam Analytics Inc. | 2021 41 Avenue N.e., Calgary, ON T2E 6P2 | |
| Maxxam Clinical Research Inc. | 208 Evans Avenue, Toronto, ON M8Z 1J7 | |
| Maxxam Analytics Inc. | 6740 Campobello Road, Mississauga, ON L5N 2L8 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAXXAM NIAGARA LABORATORIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.