NU-TEK SIGNS INC. (Corporation# 3010121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1994.
| Corporation ID | 3010121 |
| Business Number | 138726526 |
| Corporation Name | NU-TEK SIGNS INC. |
| Registered Office Address |
33 Dogwood Drive Munster Hamlet ON K0A 3P0 |
| Incorporation Date | 1994-02-23 |
| Dissolution Date | 2003-01-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SCOTT BRAZEAU | 33 DOGWOOD DRIVE, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-22 | 1994-02-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-23 | current | 33 Dogwood Drive, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 |
| Name | 1994-02-23 | current | NU-TEK SIGNS INC. |
| Status | 2003-01-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-06-08 | 2003-01-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-06-26 | 1999-06-08 | Active / Actif |
| Status | 1996-06-01 | 1997-06-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 33 DOGWOOD DRIVE |
| City | MUNSTER HAMLET |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 3P0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galena Technologies Limited | 15 Chelmsford Crescent, Munster, ON K0A 3P0 | 1997-07-14 |
| 3159388 Canada Inc. | 25 Butterfield Road, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1995-06-23 |
| Leyton Technology Inc. | 35 Stroughton Cr., Box 131, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1987-11-18 |
| The Halconstar Corporation | 19 Butterwick, Munster, ON K0A 3P0 | 1985-11-14 |
| 141874 Canada Ltd. | 19 Cobblestone Court, Munster, ON K0A 3P0 | 1985-05-06 |
| 132984 Canada Inc. | 29 Dogwood, Munster-hamlet, ON K0A 3P0 | 1984-05-23 |
| Ximpro Documentation Systems Ltd. | 23 Owlshead Road, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1984-04-25 |
| Reg Massey Productions Inc. | 16 Coolbrook Cres., Ottawa, QC K0A 3P0 | 1983-08-23 |
| Cohab Limited | 43 Coldstream Drive, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1981-10-09 |
| Farhin Consultants Ltd/ltee | 4 Cobblestone Court, Box 486, Ottawa, ON K0A 3P0 | 1981-04-29 |
| Find all corporations in postal code K0A3P0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SCOTT BRAZEAU | 33 DOGWOOD DRIVE, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| City | MUNSTER HAMLET |
| Post Code | K0A3P0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enseignes Rgb Signs Inc. | 6867,19eme Avenue, Montreal, QC H1X 2L9 | 2020-06-06 |
| Erb Signs Inc. | 431 Main St, Woodstock, ON N4S 1T7 | 2016-02-01 |
| Think Signs Inc. | 37 Estate Dr, Scarborough, ON M1H 2Z2 | 2020-11-03 |
| Signs Den Graphics Inc. | 323 Lakeshore Rd E, Mississauga, ON L5G 1H3 | 2015-09-02 |
| Lj Signs Inc. | 19 Bedale Cres., Markham, ON L3R 3N8 | 2012-07-30 |
| Nm Signs Inc. | 861 O'connor Drive, Toronto, ON M4B 2S7 | 2009-10-13 |
| Alan Display Signs Ltd. | 500 Hwy 3, Tillsonburg, ON N4G 4H8 | 1983-02-15 |
| Selection One Signs Ltd. | 8 Barnstone Dr, Markham, ON L6E 2B3 | 2009-02-22 |
| K.s. G. Signs and Graphics Inc. | 99 Castlefrank Rd., Kanata, ON K2L 2X9 | 2009-02-05 |
| Skycore Signs Inc. | 165-23 Cox Blvd, Markham, ON L3R 1C5 | 2014-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on NU-TEK SIGNS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.