FARHIN CONSULTANTS LTD/LTEE (Corporation# 1134671) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 1981.
| Corporation ID | 1134671 |
| Corporation Name | FARHIN CONSULTANTS LTD/LTEE |
| Registered Office Address |
4 Cobblestone Court Box 486 Ottawa ON K0A 3P0 |
| Incorporation Date | 1981-04-29 |
| Dissolution Date | 1995-04-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D. HINDE | 4 COBBLESTONE COURT BOX 486, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| P. HINDE | 4 COBBLESTONE COURT BOX 486, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-28 | 1981-04-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-04-29 | current | 4 Cobblestone Court, Box 486, Ottawa, ON K0A 3P0 |
| Name | 1981-04-29 | current | FARHIN CONSULTANTS LTD/LTEE |
| Status | 1995-04-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1981-04-29 | 1995-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-04-18 | Dissolution | |
| 1981-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1993-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 112359 Canada Inc. | 4 Cobblestone Court, Box 486, Ottawa, ON K0A 3P0 | 1981-11-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galena Technologies Limited | 15 Chelmsford Crescent, Munster, ON K0A 3P0 | 1997-07-14 |
| 3159388 Canada Inc. | 25 Butterfield Road, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1995-06-23 |
| Nu-tek Signs Inc. | 33 Dogwood Drive, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1994-02-23 |
| Leyton Technology Inc. | 35 Stroughton Cr., Box 131, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1987-11-18 |
| The Halconstar Corporation | 19 Butterwick, Munster, ON K0A 3P0 | 1985-11-14 |
| 141874 Canada Ltd. | 19 Cobblestone Court, Munster, ON K0A 3P0 | 1985-05-06 |
| 132984 Canada Inc. | 29 Dogwood, Munster-hamlet, ON K0A 3P0 | 1984-05-23 |
| Ximpro Documentation Systems Ltd. | 23 Owlshead Road, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1984-04-25 |
| Reg Massey Productions Inc. | 16 Coolbrook Cres., Ottawa, QC K0A 3P0 | 1983-08-23 |
| Cohab Limited | 43 Coldstream Drive, Munster Hamlet, ON K0A 3P0 | 1981-10-09 |
| Find all corporations in postal code K0A3P0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D. HINDE | 4 COBBLESTONE COURT BOX 486, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| P. HINDE | 4 COBBLESTONE COURT BOX 486, MUNSTER HAMLET ON K0A 3P0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K0A3P0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Dip Ltee | 4400, Chemin CГ”te De Liesse, Suite #203, Mont-royal, QC H4N 2P7 | 1981-09-17 |
| S C E Consultants Ltee | 2305 Sheridan Rd, Town of Mount Royal, QC H3P 2N7 | 1974-06-24 |
| Les Consultants Ste-foy Ltee | 2900 Quatre-bourgeois, Suite 8, Sainte-foy, QC G1V 1Y4 | 1985-11-13 |
| Les Consultants Stratagemes Ltee | 6565 Duncan Street, Montreal, QC H4B 1E8 | 1978-02-07 |
| B.i.m. Consultants Ltd. | 7730 Blvd Gouin Ouest, Montreal, QC H4K 2K2 | 1977-08-02 |
| Laurentian Consultants B.h.p. Ltd. | 345 Boul. Riel, Hull, QC J8Z 1B3 | 1985-09-24 |
| C.d.d.h. Electrochemical and Metallurgical Consultants Ltd. | 748 Rue Le Laboureur, Boucherville, QC | 1978-11-27 |
| B.b.l. Consultants Ltd. | 2045 Stanley St, 11th Floor, Montreal, QC H3A 2V4 | 1977-11-10 |
| C.g.m. Chemical Consultants Ltd. | 84g Rue Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2C5 | 1979-02-21 |
| B.v.l. Consultants Ltd. | 1400 Ouest, Rue Sauve, Suite 214, Montreal, QC H4N 1C5 | 1976-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on FARHIN CONSULTANTS LTD/LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.