M. E. Kennedy Health Facility Ltd. (Corporation# 3009769) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1994.
| Corporation ID | 3009769 |
| Business Number | 137806964 |
| Corporation Name | M. E. Kennedy Health Facility Ltd. |
| Registered Office Address |
1201 Colonization Road West Fort Frances ON P9A 2T6 |
| Incorporation Date | 1994-02-23 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARY ELLEN KENNEDY | 1147 RIVER ROAD, FORT FRANCES ON P9A 2V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-22 | 1994-02-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-09-19 | current | 1201 Colonization Road West, Fort Frances, ON P9A 2T6 |
| Name | 1994-09-19 | current | M. E. Kennedy Health Facility Ltd. |
| Name | 1994-02-23 | 1994-09-19 | 3009769 CANADA LTD. |
| Status | 2011-04-04 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2011-03-04 | 2011-04-04 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1994-02-23 | 2011-03-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-04-04 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1994-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2007-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2006-03-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1201 COLONIZATION ROAD WEST |
| City | FORT FRANCES |
| Province | ON |
| Postal Code | P9A 2T6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Morton Island Family Cottage Association | R.r. #3 Site 300-52, Fort Frances, ON P9A 0A1 | 2018-12-07 |
| Sri Achala - The Mountain Health Corp. | 424 Nelson Street, Unit E, Fort Frances, ON P9A 1B3 | 2020-02-21 |
| Wade-4-it Inc. | 310 Church Street, Fort Frances, ON P9A 1E1 | 2016-12-30 |
| 8893845 Canada Inc. | 225 Scott St, Fort Frances, ON P9A 1G8 | 2014-05-21 |
| The Junior Chamber of Commerce Fort Frances, Ontario. | 474 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H2 | 1939-02-20 |
| First General Fort Frances Ltd. | 622 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H6 | 2017-01-01 |
| Cousineau Eye Centre, Inc. | 808 Scott Street, P.o. Box 431, Fort Frances, ON P9A 1J2 | 1999-12-06 |
| Fort Frances Chamber of Commerce | 102 - 240 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K5 | 1909-06-11 |
| Pooch Share Limited | 310 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K7 | 2014-04-30 |
| 9015272 Canada Corporation | 518 First St E, Fort Frances, ON P9A 1L1 | 2014-09-10 |
| Find all corporations in postal code P9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARY ELLEN KENNEDY | 1147 RIVER ROAD, FORT FRANCES ON P9A 2V3, Canada |
| City | FORT FRANCES |
| Post Code | P9A 2T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fattore Health Facility Inc. | 2255 Coaldale Drive, Burlington, ON L7L 6T6 | |
| Djf Health Facility Ltd. | 100 Waterloo Rd, Timmins, ON P4N 4X5 | |
| Arvanitis Health Facility Inc. | 55 Bridgeport Rd E, Waterloo, ON N2J 2J7 | 1995-02-01 |
| Low Health Facility Ltd. | 48 Woodstock St. North, Tavistock, ON N0B 2R0 | |
| Epb Health Facility Inc. | 457 Maplegrove Drive, Oakville, ON L6J 4V9 | 2004-11-18 |
| Nili Health Facility Ltd. | 195 Summeridge Dr., Thornhill, ON L4J 8T2 | |
| R N J Health Facility Ltd. | 262 Wellington Street, Kingston, ON K7K 2Z1 | |
| Bailey Health Facility Ltd. | 8 Clark St W, Lemington, ON N8H 1E4 | 1994-02-21 |
| Walden Health Facility Ltd. | 6, Millennium Way, Kincardine, ON N2Z 0B5 | 1994-02-21 |
| Borovay Health Facility Ltd. | 239 Island Park Dr, Ottawa, ON K1Y 0A5 | 1996-04-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on M. E. Kennedy Health Facility Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.