3008169 CANADA INC. (Corporation# 3008169) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3008169 |
| Business Number | 881055461 |
| Corporation Name | 3008169 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4900 Cote St-luc Apt. 606 MontrÉal QC H3W 2H3 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Dissolution Date | 2017-08-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| kenneth fefergrad | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT. 606, MONTRÉAL QC H3W 2H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-07-05 | current | 4900 Cote St-luc, Apt. 606, MontrÉal, QC H3W 2H3 |
| Address | 2013-07-22 | 2016-07-05 | 5320 Mcdonald Avenue, Apt Ph, Cote St-luc, QC H3X 2W2 |
| Address | 2006-11-28 | 2013-07-22 | 52 Belsize Street, Hampstead, QC H3X 3K1 |
| Address | 1994-02-21 | 2006-11-28 | 52 Belsize Street, Hampstead, QC H3X 3K1 |
| Name | 1994-02-21 | current | 3008169 CANADA INC. |
| Status | 2017-08-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-02-21 | 2017-08-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-14 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2006-11-28 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-06-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2780313 Canada Inc. | 4900 Cote St-luc, Montreal, QC H3W 2H3 | 1991-12-18 |
| Smart Marketing Solutions S.m.s. Inc. | 4900 Cote St-luc, Suite 611, Montreal, QC H3W 2H3 | 2000-11-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7847050 Canada Inc. | 4900, Chemin De La CГґte-saint-luc, Bureau 212, MontrГ©al, QC H3W 2H3 | 2011-05-01 |
| Number Effect Inc. | 4900 Cote-saint-luc Road, Suite 603, Montreal, QC H3W 2H3 | 2010-12-20 |
| 6676529 Canada Inc. | 4900 CГґte-saint-luc, Suite 602, Montreal, QC H3W 2H3 | 2007-01-01 |
| 6557597 Canada Inc. | 4900 Chemin Cote-saint-luc, App. #602, Montreal, QC H3W 2H3 | 2006-05-01 |
| Loadparts Inc. | 4900 Cote Saint Luc Road, #1104, Montreal, QC H3W 2H3 | 2005-08-08 |
| 6399738 Canada Inc. | 4900 Ch. CГґte-saint-luc, Suite 308, Montreal, QC H3W 2H3 | 2005-05-31 |
| 6112102 Canada S.a.r.f. | 4900 Chemin CÔte Saint-luc, Apt. 402, MontrÉal, QC H3W 2H3 | 2003-06-26 |
| Sermo Solutions Inc. | 4850 Cote-saint-luc Road, Suite 28, Montreal, QC H3W 2H3 | 2003-02-04 |
| 3650987 Canada Inc. | 4900 Cote St. Luc, Suite 308, Montreal, QC H3W 2H3 | 1999-08-12 |
| 3239802 Canada Inc. | 4900, Cote Saint Luc Road, Ste 810, Montreal, QC H3W 2H3 | 1996-03-15 |
| Find all corporations in postal code H3W 2H3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| kenneth fefergrad | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT. 606, MONTRÉAL QC H3W 2H3, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H3W 2H3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3008169 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.