SERMO SOLUTIONS INC. (Corporation# 4142292) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 4, 2003.
| Corporation ID | 4142292 |
| Business Number | 860546423 |
| Corporation Name | SERMO SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
4850 Cote-saint-luc Road Suite 28 Montreal QC H3W 2H3 |
| Incorporation Date | 2003-02-04 |
| Dissolution Date | 2006-04-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTHONY C. SABA | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| COLIN G. MCDONALD | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| W. CAMERON MCDONALD | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-04 | current | 4850 Cote-saint-luc Road, Suite 28, Montreal, QC H3W 2H3 |
| Name | 2003-02-04 | current | SERMO SOLUTIONS INC. |
| Status | 2006-04-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-11-02 | 2006-04-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-02-04 | 2005-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-04-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-02-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7847050 Canada Inc. | 4900, Chemin De La CГґte-saint-luc, Bureau 212, MontrГ©al, QC H3W 2H3 | 2011-05-01 |
| Number Effect Inc. | 4900 Cote-saint-luc Road, Suite 603, Montreal, QC H3W 2H3 | 2010-12-20 |
| 6676529 Canada Inc. | 4900 CГґte-saint-luc, Suite 602, Montreal, QC H3W 2H3 | 2007-01-01 |
| 6557597 Canada Inc. | 4900 Chemin Cote-saint-luc, App. #602, Montreal, QC H3W 2H3 | 2006-05-01 |
| Loadparts Inc. | 4900 Cote Saint Luc Road, #1104, Montreal, QC H3W 2H3 | 2005-08-08 |
| 6399738 Canada Inc. | 4900 Ch. CГґte-saint-luc, Suite 308, Montreal, QC H3W 2H3 | 2005-05-31 |
| 6112102 Canada S.a.r.f. | 4900 Chemin CÔte Saint-luc, Apt. 402, MontrÉal, QC H3W 2H3 | 2003-06-26 |
| 3650987 Canada Inc. | 4900 Cote St. Luc, Suite 308, Montreal, QC H3W 2H3 | 1999-08-12 |
| 3239802 Canada Inc. | 4900, Cote Saint Luc Road, Ste 810, Montreal, QC H3W 2H3 | 1996-03-15 |
| 2780313 Canada Inc. | 4900 Cote St-luc, Montreal, QC H3W 2H3 | 1991-12-18 |
| Find all corporations in postal code H3W 2H3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTHONY C. SABA | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| COLIN G. MCDONALD | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| W. CAMERON MCDONALD | 4850 COTE-SAINT-LUC ROAD, APT. 28, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W 2H3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions SoftrÉsumÉ Inc. - | 111 Rue Duke, 9 Ieme Etage, Montreal, QC H3C 2M1 | 1999-12-08 |
| Adb Airfield Solutions, Ltd. | Suite 1300, 55 Metcalfe Street, Ottawa, ON K1P 6L5 | 2009-03-04 |
| Ml3 Solutions D'affaire Inc. | 6555, Boul. Metropolitain Est, Bureau 302, Montreal, QC H1P 3H3 | |
| Solutions De Paiement P&g IncorporГ©e | 114 Rue Jaqueline, Sainte-sophie, QC J5J 2V2 | 2017-05-25 |
| Smart Parking Solutions Inc. | 5702 Rue Alexandre, Brossard, QC J4Z 1N9 | 2017-11-22 |
| Road Logistics Solutions Inc. | 2 Robinsdale, Pointe-claire, QC H9R 2J5 | 2009-07-01 |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
| Hd Risk Assessment Solutions Inc. | 999, Chemin MaskinongÉ, Boileau, QC J0V 1N0 | 2008-01-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERMO SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.