A.C. RELAX HOMES LTD. (Corporation# 2612232) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1990.
| Corporation ID | 2612232 |
| Business Number | 893120261 |
| Corporation Name | A.C. RELAX HOMES LTD. |
| Registered Office Address |
126 Summerview Lane Winnipeg MB R2V 3W2 |
| Incorporation Date | 1990-05-28 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIRA ZUBIN | 126 SUMMERVIEW LANE, WINNIPEG MB R2V 3W2, Canada |
| JOSIP ZUBIN | 126 SUMMERVIEW LANE, WINNIPEG MB R2V 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-27 | 1990-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-05-28 | current | 126 Summerview Lane, Winnipeg, MB R2V 3W2 |
| Name | 1990-05-28 | current | A.C. RELAX HOMES LTD. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-09-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-05-28 | 1996-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11587153 Canada Inc. | 613 Mcadam Avenue, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2019-08-23 |
| 8402230 Canada Corporation | 613 Mcadam Ave, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2013-01-10 |
| The Board of Registration of Electromyography Technologists of Canada Inc. (bretc) | 456 Smithfield Ave, Winnipeg, MB R2V 0E3 | 1996-07-04 |
| Optimum Fire Safety Inc. | 493 Rupertsland Avenue, Winnipeg, MB R2V 0H2 | 2019-04-17 |
| 6020933 Canada Inc. | 594 Enniskillen Avenue, Winnipeg, MB R2V 0J6 | 2002-09-19 |
| Meandog Media Inc. | 136 Tait Ave, Winnipeg, MB R2V 0K1 | 2012-12-07 |
| Syntentio Design Inc. | 131 Tait Avenue, Winnipeg, MB R2V 0K3 | 2014-06-07 |
| Superior Hockey Inc. | 326 Seven Oaks Ave, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2015-03-06 |
| 6761071 Canada Incorporated | 334 Seven Oaks Avenue, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2007-04-25 |
| La Mission Ukrainienne Catholique Du TrÈs Saint RÉdempteur | 250 Jefferson Avenue, Winnipeg, MB R2V 0M6 | 1941-06-14 |
| Find all corporations in postal code R2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIRA ZUBIN | 126 SUMMERVIEW LANE, WINNIPEG MB R2V 3W2, Canada |
| JOSIP ZUBIN | 126 SUMMERVIEW LANE, WINNIPEG MB R2V 3W2, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R2V3W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Relax Elegance Vetements De Sports Inc. | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1986-03-13 |
| Relax Telecom Inc. | 9 Kiriako St, Toronto, ON M1P 5G8 | 2007-07-31 |
| Relax.house Inc. | 58 Brookfield St, Toronto, ON M6J 3A9 | 2019-11-21 |
| Relax Roofing Inc. | 14 Cimmaron St., Markham, ON L3S 2E7 | 2014-02-26 |
| Tourbi Relax Inc. | 500 Rue Charbonneau, St-jovite, QC J0T 2H0 | 1985-03-04 |
| Relax Well Mattress Inc. | 33 Meldazy Drive, Scarborough, ON M1P 4E9 | 2016-01-23 |
| Relax Planning Inc. | 90 Edmonton Road, Toronto, ON M2J 3W8 | 2019-04-03 |
| Listen 'n' Relax Club Inc. | Rr 1, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1984-05-31 |
| Le Relax Kafe Inc. | 889 Rte Marie-victorin, St-nicolas, QC G7A 0L1 | 2011-04-15 |
| Relax Accounting & Tax Inc. | 55 Sudbury Street, Toronto, ON M6J 3S7 | 2019-01-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on A.C. RELAX HOMES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.