6020933 CANADA INC. (Corporation# 6020933) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 2002.
| Corporation ID | 6020933 |
| Business Number | 861883049 |
| Corporation Name | 6020933 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
594 Enniskillen Avenue Winnipeg MB R2V 0J6 |
| Incorporation Date | 2002-09-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHELLE LAHAM SZUTIAK | 594 ENNISKILLEN AVENUE, WINNIPEG MB R2V 0J6, Canada |
| DANIEL SZUTIAK | 594 ENNISKILLEN AVENUE, WINNIPEG MB R2V 0J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-19 | current | 594 Enniskillen Avenue, Winnipeg, MB R2V 0J6 |
| Name | 2002-09-19 | current | 6020933 CANADA INC. |
| Status | 2018-02-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-02-21 | 2018-02-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-02-11 | 2018-02-21 | Active / Actif |
| Status | 2010-02-10 | 2010-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-12-01 | 2010-02-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-09-26 | 2008-12-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-07-26 | 2008-09-26 | Active / Actif |
| Status | 2005-06-17 | 2005-07-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-19 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11587153 Canada Inc. | 613 Mcadam Avenue, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2019-08-23 |
| 8402230 Canada Corporation | 613 Mcadam Ave, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2013-01-10 |
| The Board of Registration of Electromyography Technologists of Canada Inc. (bretc) | 456 Smithfield Ave, Winnipeg, MB R2V 0E3 | 1996-07-04 |
| Optimum Fire Safety Inc. | 493 Rupertsland Avenue, Winnipeg, MB R2V 0H2 | 2019-04-17 |
| Meandog Media Inc. | 136 Tait Ave, Winnipeg, MB R2V 0K1 | 2012-12-07 |
| Syntentio Design Inc. | 131 Tait Avenue, Winnipeg, MB R2V 0K3 | 2014-06-07 |
| Superior Hockey Inc. | 326 Seven Oaks Ave, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2015-03-06 |
| 6761071 Canada Incorporated | 334 Seven Oaks Avenue, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2007-04-25 |
| La Mission Ukrainienne Catholique Du TrÈs Saint RÉdempteur | 250 Jefferson Avenue, Winnipeg, MB R2V 0M6 | 1941-06-14 |
| Xopath Technologies Inc. | 360 Jefferson Avenue, Winnipeg, MB R2V 0N2 | 2013-02-21 |
| Find all corporations in postal code R2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHELLE LAHAM SZUTIAK | 594 ENNISKILLEN AVENUE, WINNIPEG MB R2V 0J6, Canada |
| DANIEL SZUTIAK | 594 ENNISKILLEN AVENUE, WINNIPEG MB R2V 0J6, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R2V 0J6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6020933 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.