MAPLE PRODUCTIONS LIMITED (Corporation# 2451492) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2451492 |
| Business Number | 883452393 |
| Corporation Name | MAPLE PRODUCTIONS LIMITED |
| Registered Office Address |
720 King Street West 6th Floor Toronto ON M5V 2T8 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HAROLD GREENBERG | 6580 MERTON ROAD, COTE ST-LUC QC H4V 1C7, Canada |
| IAN GREENBERG | 66 FORDEN CRESCENT, WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| STUART H. COBBETT | 422 ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-19 | 1989-03-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-20 | current | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 |
| Name | 1989-03-20 | current | MAPLE PRODUCTIONS LIMITED |
| Status | 1990-02-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-03-20 | 1990-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-03-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Argentine Promotional Centre Limited | 720 King Street West, Suite 809, Toronto, ON | 1976-11-02 |
| Pierre De Paris Fashions (canada) Ltd. | 720 King Street West, Suite 413, Toronto, ON | 1977-01-25 |
| Park Hall Inc. | 720 King Street West, Suite 204, Toronto, ON | 1977-03-22 |
| Modes Bilboquet (canada) Ltd. | 720 King Street West, 5th Floor, Toronto, ON | 1977-11-09 |
| Trevi Jewellery (canada) Limited | 720 King Street West, Main Floor Mall, Toronto, ON M5V 2T3 | 1978-02-14 |
| Le Film Astral Limitee | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T3 | 1949-12-29 |
| Astral Television Films Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON | 1953-08-14 |
| I.o.u. Sportwear Canada Inc. | 720 King Street West, Suite 809, Toronto, ON M5V 2T3 | 1991-09-27 |
| Rideautex Inc. | 720 King Street West, Toronto, ON M5V 2T3 | 1979-11-07 |
| Les Industries Donperl Ltee | 720 King Street West, Suite 815, Toronto, ON M5B 2T3 | 1979-12-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Films Astral Limitee | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Kingsford Investments Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Concert Arrangements Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Pathe-video Inc. | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Astral Bellevue Pathe Inc. | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 |
| Name | Address |
|---|---|
| HAROLD GREENBERG | 6580 MERTON ROAD, COTE ST-LUC QC H4V 1C7, Canada |
| IAN GREENBERG | 66 FORDEN CRESCENT, WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| STUART H. COBBETT | 422 ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V2T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Productions Labclaim Inc. | 40 Maple Avenue Apt. 1, Toronto, QC M4N 2T7 | 1981-12-15 |
| Global Engineering Services Limited | 86 Mill River Drive, Maple, Maple, ON L6A 0Z1 | 2008-08-04 |
| Listen Elephant Limited | 64 Maple Valley Road, Maple, ON L6A 0X8 | 2019-11-03 |
| Awakening Land Limited | 64 Maple Valley Road, Maple, ON L6A 0X8 | 2019-11-03 |
| Wondermind International Limited | 64 Maple Valley Road, Maple, ON L6A 0X8 | 2019-09-27 |
| Les Productions Du Cerf Inc. | 552 Rue Maple, St-lambert, QC J4P 2S7 | 1989-12-20 |
| Andre Varin Productions Inc. | 747 Maple Street, Buckingham, QC J8L 2P1 | 1990-01-15 |
| Les Productions Normand D'aoust/normand D'aoust Productions Inc. | 747 Maple Street, Buckingham, QC J8L 2P1 | 1989-11-29 |
| Christine Mao Productions Inc. | 103 Maple Stand Way, Ottawa, ON K2G 6R3 | 2013-09-19 |
| Gatmik Productions Inc. | 69 Maple Street, St. Catharines, ON L2R 2B1 | 2007-11-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAPLE PRODUCTIONS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.