CONCERT ARRANGEMENTS LIMITED (Corporation# 2451484) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2451484 |
| Business Number | 876950452 |
| Corporation Name | CONCERT ARRANGEMENTS LIMITED |
| Registered Office Address |
720 King Street West 6th Floor Toronto ON M5V 2T8 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HAROLD GREENBERG | 6580 MERTON ROAD, COTE ST-LUC QC H4V 1C7, Canada |
| IAN GREENBERG | 66 FORDEN CRES., WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| STUART H. COBBETT | 422 ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-19 | 1989-03-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-20 | current | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 |
| Name | 1989-03-20 | current | CONCERT ARRANGEMENTS LIMITED |
| Status | 1990-02-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-03-20 | 1990-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-03-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Argentine Promotional Centre Limited | 720 King Street West, Suite 809, Toronto, ON | 1976-11-02 |
| Pierre De Paris Fashions (canada) Ltd. | 720 King Street West, Suite 413, Toronto, ON | 1977-01-25 |
| Park Hall Inc. | 720 King Street West, Suite 204, Toronto, ON | 1977-03-22 |
| Modes Bilboquet (canada) Ltd. | 720 King Street West, 5th Floor, Toronto, ON | 1977-11-09 |
| Trevi Jewellery (canada) Limited | 720 King Street West, Main Floor Mall, Toronto, ON M5V 2T3 | 1978-02-14 |
| Le Film Astral Limitee | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T3 | 1949-12-29 |
| Astral Television Films Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON | 1953-08-14 |
| I.o.u. Sportwear Canada Inc. | 720 King Street West, Suite 809, Toronto, ON M5V 2T3 | 1991-09-27 |
| Rideautex Inc. | 720 King Street West, Toronto, ON M5V 2T3 | 1979-11-07 |
| Les Industries Donperl Ltee | 720 King Street West, Suite 815, Toronto, ON M5B 2T3 | 1979-12-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Films Astral Limitee | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Kingsford Investments Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Maple Productions Limited | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Pathe-video Inc. | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 | |
| Astral Bellevue Pathe Inc. | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T8 |
| Name | Address |
|---|---|
| HAROLD GREENBERG | 6580 MERTON ROAD, COTE ST-LUC QC H4V 1C7, Canada |
| IAN GREENBERG | 66 FORDEN CRES., WESTMOUNT QC H3Y 2Y4, Canada |
| STUART H. COBBETT | 422 ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V2T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Financial Arrangements Corporation (cafac) Inc. | 19 Melbourne, Ville Mont-royal, QC H3P 1E9 | 1998-02-05 |
| Cafemusic Concert Inc. | 255 Glenlake Avenue Ap 610, Toronto, ON M6P 1G2 | 2020-02-13 |
| Concert-provincial Preserving Company Ltd. | 2085 31e Ave, Pointe-aux-trembles, QC | 1971-12-22 |
| Concert Preserves (1976) Ltd. | 6472 Boulevard Des Roseraies, Ville D'anjou, QC H1M 2S2 | 1976-12-08 |
| Innovations En Concert | 5866, Rue Jeanne-mance, Montreal, QC H2V 4K8 | 1994-09-02 |
| Concert Airlaid Ltd. | 1680 Atmec St., Gatineau, QC J8P 7G7 | 1999-12-21 |
| Concert Fabrication LtГ©e. | 1680 Rue Atmec, Gatineau, QC J8P 7G7 | 1992-07-27 |
| Concert Productions International Limited | 2400 Eglinton Ave. West, Toronto, ON | |
| Concert Staging Techniques Productions Limited | 347 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2R7 | 1981-05-15 |
| Bisou Arrangements Inc. | 35, Hatherton Cres, Toronto, ON M3A 1P6 | 2018-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONCERT ARRANGEMENTS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.