MAPLE LEAF ACQUISITION SERVICES LTD. (Corporation# 2450682) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1989.
| Corporation ID | 2450682 |
| Corporation Name | MAPLE LEAF ACQUISITION SERVICES LTD. |
| Registered Office Address |
2383 King Hgeorge Highway Suite 203 White Rock BC V4A 5A4 |
| Incorporation Date | 1989-03-17 |
| Dissolution Date | 1996-05-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. WAYNE NEID | 15313 19TH AVENUE UNIT 103, WHITE ROCK BC V4A 1X6, Canada |
| NEIL GILLIS | 87 BROOKDALE AVENUE, TORONTO ON M5M 1P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-16 | 1989-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-17 | current | 2383 King Hgeorge Highway, Suite 203, White Rock, BC V4A 5A4 |
| Name | 1989-03-17 | current | MAPLE LEAF ACQUISITION SERVICES LTD. |
| Status | 1996-05-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-07-01 | 1996-05-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-03-17 | 1995-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-05-02 | Dissolution | |
| 1989-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2383 KING HGEORGE HIGHWAY |
| City | WHITE ROCK |
| Province | BC |
| Postal Code | V4A 5A4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Watts Marketing Research Limited | 2383 King George Highway, Suite 206, White Rock, BC V4A 5A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovative Ionizing Technologies Inc. | 859 163a Street, Surrey, BC V4A 0B3 | 2009-09-16 |
| Our Kit and Caboodle Inc. | 15-16337, 15 Ave, Surrey, BC V4A 0C3 | 2019-05-06 |
| Qaseeda Corp. | 130-1959 152nd Street, Suite# 555, Surrey, BC V4A 0C4 | 2020-10-12 |
| Nrp Organics Ltd. | 130 - 1959 152 Street, Surrey, BC V4A 0C4 | 2019-04-17 |
| It7 Networks Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-22 |
| Sonic Markets Inc. | 130-1959 152 Street, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-17 |
| Cluster Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2016-09-19 |
| Fiber Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2018-08-01 |
| Jump Parks Canada Inc. | 16104 9th Ave., Surrey, BC V4A 1A6 | 2013-12-09 |
| Canada-china Agriculture Trade Development Council | 13307 Marine Drive, White Rock, BC V4A 1E8 | 2012-04-24 |
| Find all corporations in postal code V4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. WAYNE NEID | 15313 19TH AVENUE UNIT 103, WHITE ROCK BC V4A 1X6, Canada |
| NEIL GILLIS | 87 BROOKDALE AVENUE, TORONTO ON M5M 1P2, Canada |
| City | WHITE ROCK |
| Post Code | V4A5A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maple Leaf Heritage Investments Acquisition Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2005-10-21 |
| Les Aliments Maple Leaf Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Petroles Maple Leaf Limitee | 111 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M5W 1K3 | |
| Jeu De Cartes Maple Leaf Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1988-02-17 |
| Maple Leaf Brick & Stone Contractors Ltd. | 9097 Boul. Lacordaire, St-leonard, QC H1R 2B5 | 1981-04-10 |
| Maple Leaf Virtual School | 15 Allstate Parkway, Unit 600, Markham, ON L3R 5B4 | 2014-01-08 |
| Maple Leaf Consumer Foods Inc. | 321 Courtland Avenue East, Kitchener, ON N2G 3X8 | |
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1994-12-02 |
| Maple Leaf Foods Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAPLE LEAF ACQUISITION SERVICES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.