Panasonic Canada Inc. (Corporation# 2449668) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2449668 |
| Corporation Name | Panasonic Canada Inc. |
| Registered Office Address |
5770 Ambler Drive Mississauga ON L4W 2T3 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARTHUR A. BINNINGTON | 614 BRUSH GROVE, AURORA ON L4G 3G8, Canada |
| T. MURAKAMI | 3665 AVISTA WAY SUITE 1805, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| BRIAN W. SHIELDS | 57 BUCKINGHAM AVE, TORONTO ON M4N 1R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-31 | 1989-04-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-04-01 | current | 5770 Ambler Drive, Mississauga, ON L4W 2T3 |
| Name | 1997-03-01 | current | Panasonic Canada Inc. |
| Name | 1989-04-01 | 1997-03-01 | MATSUSHITA ELECTRIQUE DU CANADA LIMITEE |
| Name | 1989-04-01 | 1997-03-01 | MATSUSHITA ELECTRIC OF CANADA LIMITED |
| Status | 1999-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-04-01 | 1999-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-04-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 125407. |
| 1989-04-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1362704. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-05-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-05-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-05-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Panasonic Canada Inc. | 5770 Ambler Drive, Mississauga, ON L4W 2T3 |
| Address | 5770 AMBLER DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 2T3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Matsushita Electrique Du Canada Limitee | 5770 Ambler Drive, Mississauga, ON L4W 2T3 | |
| Matsushita Electrique Du Canada Limitee | 5770 Ambler Drive, Mississauga, ON L4W 2T3 | 1966-10-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154150 Canada Inc. | 5800 Ambler Drive, Suite 111, Mississauga, ON L4W 2T3 | 1984-11-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARTHUR A. BINNINGTON | 614 BRUSH GROVE, AURORA ON L4G 3G8, Canada |
| T. MURAKAMI | 3665 AVISTA WAY SUITE 1805, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| BRIAN W. SHIELDS | 57 BUCKINGHAM AVE, TORONTO ON M4N 1R3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W2T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on Panasonic Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.