LES PUBLICATIONS GROUPE TVA-HEARST INC. (Corporation# 2438259) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1989.
| Corporation ID | 2438259 |
| Business Number | 121320576 |
| Corporation Name |
LES PUBLICATIONS GROUPE TVA-HEARST INC. TVA GROUP-HEARST PUBLICATIONS INC. |
| Registered Office Address |
1600, Boul. De Maisonneuve Est MontrÉal QC H2L 4P2 |
| Incorporation Date | 1989-02-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lyne Robitaille | 6121 Place des Huards, Laval QC H7L 5Y6, Canada |
| Pierre Karl Péladeau | 134 Avenue Duchastel, Outremont QC H2V 3G1, Canada |
| Debra Ann Chirichella | 350 Boulevard, Mountain Lakes NJ 07046, United States |
| MARIE-PIERRE SIMARD | 565, rue Abercon, Ville Mont-Royal QC H3R 2B5, Canada |
| MARTINE AUBIN | 16335, rue de l'Esplanade, Mirabel QC J7N 0J9, Canada |
| Rick Watkin | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| ANICK DUBOIS | 137 rue Marie-Curie, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 3C3, Canada |
| Thomas A. Ghareeb | 300 West 57th Street, New York NY 10019, United States |
| Lida Sadrazodi | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-12 | 1989-02-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-04-23 | current | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 |
| Address | 2000-03-21 | 2015-04-23 | 1 Place Ville Marie, Bureau 3315, MontrÉal, QC H3B 3N2 |
| Address | 1989-02-13 | 2000-03-21 | 1411 Peel, Bureau 310, MontrÉal, QC H3A 1S5 |
| Name | 2015-04-14 | current | LES PUBLICATIONS GROUPE TVA-HEARST INC. |
| Name | 2015-04-14 | current | TVA GROUP-HEARST PUBLICATIONS INC. |
| Name | 2011-05-31 | 2015-04-14 | LES PUBLICATIONS TRANSCONTINENTAL HEARST INC. |
| Name | 2011-05-31 | 2015-04-14 | TRANSCONTINENTAL HEARST PUBLICATIONS INC. |
| Name | 2000-03-21 | 2011-05-31 | LES PUBLICATIONS TRANSCONTINENTAL-HACHETTE INC. |
| Name | 2000-03-21 | 2011-05-31 | TRANSCONTINENTAL-HACHETTE PUBLICATIONS INC. |
| Name | 1989-02-13 | 2000-03-21 | TELEMEDIA-HACHETTE PUBLICATIONS INC. |
| Name | 1989-02-13 | 2000-03-21 | LES PUBLICATIONS TELEMEDIA-HACHETTE INC. |
| Status | 1989-02-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-14 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2011-05-31 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2007-07-10 | Amendment / Modification | |
| 2000-03-21 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1989-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1600, boul. de Maisonneuve Est |
| City | MONTRÉAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H2L 4P2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 166440 Canada Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 | 1989-02-13 |
| Serdy Video Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Serdy MГ©dia Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2009-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions 2021 Nz2 Incendo Inc. | 1600 Boul.de Maisonneuve E, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2020-10-15 |
| Productions 2021 Nz1 Incendo Inc. | 1600 Boul.de Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2020-10-15 |
| 7195699 Canada Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, 7e Г©tag, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2009-06-23 |
| 4246578 Canada Inc. | 1600 Boulevard De Maisonneuve Est, 7e Etage, Montreal, QC H2L 4P2 | 2004-09-16 |
| Canal Г‰vasion Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrГ©al, Montreal, QC H2L 4P2 | 1997-08-22 |
| Les Distributions Coscient Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 | 1988-09-09 |
| Les Magazines Tva Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Incendo Media Inc. | 1600 Boul. Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | |
| Tva Publications Inc. | 1600 Boul De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Trustmedia Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | 1996-03-27 |
| Find all corporations in postal code H2L 4P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lyne Robitaille | 6121 Place des Huards, Laval QC H7L 5Y6, Canada |
| Pierre Karl Péladeau | 134 Avenue Duchastel, Outremont QC H2V 3G1, Canada |
| Debra Ann Chirichella | 350 Boulevard, Mountain Lakes NJ 07046, United States |
| MARIE-PIERRE SIMARD | 565, rue Abercon, Ville Mont-Royal QC H3R 2B5, Canada |
| MARTINE AUBIN | 16335, rue de l'Esplanade, Mirabel QC J7N 0J9, Canada |
| Rick Watkin | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| ANICK DUBOIS | 137 rue Marie-Curie, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 3C3, Canada |
| Thomas A. Ghareeb | 300 West 57th Street, New York NY 10019, United States |
| Lida Sadrazodi | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H2L 4P2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Conseil 3056 De Hearst | 75 Ninth Street, P. O. Box 601, Hearst, ON P0L 1N0 | |
| Hearst Biomass Energy General Partner Inc. | 1533 Highway 11 West, P.o. Box 1720, Hearst, ON P0L 1N0 | 2009-10-14 |
| Fondation De L'hГґpital Notre-dame Hospital, Hearst, Ontario | 1405 Rue Edward, Hearst, ON P0L 1N0 | 1993-12-03 |
| 160878 Canada Ltd. | Hearst Municipal Airport, Hearst, ON P0L 1N0 | 1988-03-14 |
| Croteau Hearst Inc. | 1435 Rue Front, Hearst, ON P0L 1N0 | 1996-11-07 |
| 6361145 Canada Inc. | Hearst Municipal Airport, Hearst, ON P0L 1N0 | 2005-03-11 |
| Hearst Property Rentals Inc. | 911 Front, Hearst, ON P0L 1N0 | 2018-10-12 |
| Hearst Ethanol One, Inc. | 1101 Front, Hearst, ON P0L 1N0 | 2006-04-13 |
| Ecivda Financial Group Limited | 260 Hearst Way, Suite 102, Kanata, ON K2L 3H1 | 2007-10-15 |
| Les Publications Armeniennes Inc. | 3401 Rue Olivar Asselin, Montreal, QC H4J 1L5 | 1979-05-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PUBLICATIONS GROUPE TVA-HEARST INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.