166440 CANADA INC. (Corporation# 2438232) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1989.
| Corporation ID | 2438232 |
| Business Number | 121320568 |
| Corporation Name | 166440 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1600, Boul. De Maisonneuve Est MontrÉal QC H2L 4P2 |
| Incorporation Date | 1989-02-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pierre Karl Karl Péladeau | 134 Avenue Duchastel, Outremont QC H2V 3G1, Canada |
| Anick Dubois | 137 Rue Marie-Curie, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 3C3, Canada |
| Debra Ann Chirichella | 350 Boulevard, Mountain Lakes NJ 07046, United States |
| MARIE-PIERRE SIMARD | 565, rue Abercon, Ville Mont-Royal QC H3R 2B5, Canada |
| Thomas A. Ghareeb | 300 West 57th Street, New York NY 10019, United States |
| Rick Watkin | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-12 | 1989-02-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-04-22 | current | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 |
| Address | 2000-03-21 | 2015-04-22 | 1 Place Ville Marie, Bureau 3315, MontrÉal, QC H3B 3N2 |
| Address | 1989-02-13 | 2000-03-21 | 1411 Peel, Bureau 310, MontrÉal, QC H3A 1S5 |
| Name | 1989-02-13 | current | 166440 CANADA INC. |
| Status | 1989-02-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-07-10 | Amendment / Modification | |
| 1989-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1600, boul. de Maisonneuve Est |
| City | MONTRÉAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H2L 4P2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Publications Groupe Tva-hearst Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 | 1989-02-13 |
| Serdy Video Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Serdy MГ©dia Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2009-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions 2021 Nz2 Incendo Inc. | 1600 Boul.de Maisonneuve E, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2020-10-15 |
| Productions 2021 Nz1 Incendo Inc. | 1600 Boul.de Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2020-10-15 |
| 7195699 Canada Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, 7e Г©tag, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | 2009-06-23 |
| 4246578 Canada Inc. | 1600 Boulevard De Maisonneuve Est, 7e Etage, Montreal, QC H2L 4P2 | 2004-09-16 |
| Canal Г‰vasion Inc. | 1600, Boul. De Maisonneuve Est, MontrГ©al, Montreal, QC H2L 4P2 | 1997-08-22 |
| Les Distributions Coscient Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve Est, MontrÉal, QC H2L 4P2 | 1988-09-09 |
| Les Magazines Tva Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Incendo Media Inc. | 1600 Boul. Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2L 4P2 | |
| Tva Publications Inc. | 1600 Boul De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Trustmedia Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve Est, Montreal, QC H2L 4P2 | 1996-03-27 |
| Find all corporations in postal code H2L 4P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pierre Karl Karl Péladeau | 134 Avenue Duchastel, Outremont QC H2V 3G1, Canada |
| Anick Dubois | 137 Rue Marie-Curie, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 3C3, Canada |
| Debra Ann Chirichella | 350 Boulevard, Mountain Lakes NJ 07046, United States |
| MARIE-PIERRE SIMARD | 565, rue Abercon, Ville Mont-Royal QC H3R 2B5, Canada |
| Thomas A. Ghareeb | 300 West 57th Street, New York NY 10019, United States |
| Rick Watkin | 5050 Tomken Road, Mississauga ON L4W 5B1, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H2L 4P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 166440 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.