TORONTO PHILHARMONIC SOCIETY (Corporation# 2437945) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1989.
| Corporation ID | 2437945 |
| Business Number | 129056529 |
| Corporation Name | TORONTO PHILHARMONIC SOCIETY |
| Registered Office Address |
40 King Street West Suite 4400 Toronto ON M5H 3Y4 |
| Incorporation Date | 1989-02-13 |
| Dissolution Date | 2015-05-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 30 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MR DAN GALLO | 32 EDENBROOK HILL, ETOBICOKE ON M9A 2Z6, Canada |
| DR WILLIAM FORDER | 27 ANNESLEY AVE, TORONTO ON M4G 2T5, Canada |
| MR BRUCE SURTEES | 4 SUMMER HTS DRIVE, WILLOWDALE ON M2K 1Y3, Canada |
| LINDA FORDER | 27 ANNESLEY AVENUE, TORONTO ON M4G 2T5, Canada |
| MS LORI BRUNNER | 142 YORKVILLE AVE, TORONTO ON M4W 1L2, Canada |
| DR VICTOR MELE | 24 FAIRWAY HTS CRES, THORNHILL ON L3T 1K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-13 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-02-12 | 1989-02-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-02-13 | current | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 |
| Name | 1989-02-13 | current | TORONTO PHILHARMONIC SOCIETY |
| Status | 2015-05-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-12 | 2015-05-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-12 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-11 | Dissolution | Section: 222 |
| 1989-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 1999-03-04 | |
| 1997 | 1997-03-15 | |
| 1996 | 1997-03-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Barnebey-cheney Canada Limited | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1979-11-23 |
| Canabam Limited | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1958-02-28 |
| Eg&g Canada Ltee | 40 King Street West, Suite 6200, Toronto, ON M5H 3Z7 | |
| Canadian Abc Engraving (1977) Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1977-01-04 |
| 81382 Canada Ltee | 40 King Street West, Suite 6200, Toronto, ON M5H 3Z7 | 1977-02-25 |
| 176918 Canada Limited | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1977-05-16 |
| Coldmatic Refrigeration of Canada Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1977-07-04 |
| Ansell Glove Company Limited | 40 King Street West, Suite 2100, Toronto, ON M5H 3C2 | 1978-03-17 |
| Aerco Corporation of Canada Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1963-01-25 |
| 160318 Canada Ltd. | 40 King Street West, Suite 6200, Toronto, ON M5H 3Z7 | 1972-05-01 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3535789 Canada Inc. | 40 King Street, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1998-11-19 |
| Clark Material Handling of Canada Inc. | 40 King W, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1992-03-31 |
| Duflot Technical Textiles Inc. | 40 King West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1991-01-11 |
| 161405 Canada Limited | 40 King Street West Plaza, Toronto, QC M5H 3Y4 | 1988-04-06 |
| Canadian Opinion Research Limited | 40 King St.w., Scotia Plaza, 44th Floor, Toront0, ON M5H 3Y4 | 1972-03-01 |
| Mcl Motor Carriers Limited | 40 King T W, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Albert Scala Industries Ltd. | King St West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Nanowave Technologies Inc. | 40 King St. West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Ashfork Mines Limited | 40 King St West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1960-10-13 |
| Fibreline Truck Cap Limited | 40 King West, 44th Floor, Toronto, ON M5H 3Y4 | 1991-02-19 |
| Find all corporations in postal code M5H3Y4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MR DAN GALLO | 32 EDENBROOK HILL, ETOBICOKE ON M9A 2Z6, Canada |
| DR WILLIAM FORDER | 27 ANNESLEY AVE, TORONTO ON M4G 2T5, Canada |
| MR BRUCE SURTEES | 4 SUMMER HTS DRIVE, WILLOWDALE ON M2K 1Y3, Canada |
| LINDA FORDER | 27 ANNESLEY AVENUE, TORONTO ON M4G 2T5, Canada |
| MS LORI BRUNNER | 142 YORKVILLE AVE, TORONTO ON M4W 1L2, Canada |
| DR VICTOR MELE | 24 FAIRWAY HTS CRES, THORNHILL ON L3T 1K2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3Y4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yemel Philharmonic Society | 4 Fishery Road, Toronto, ON M1C 3R7 | 1998-11-25 |
| Toronto Chinese Ai Yue Philharmonic Arts Center | 222 Rothbury Road, Richmond Hill, ON L4S 2N3 | 2013-10-11 |
| Canadian Friends of The Israel Philharmonic Orchestra | 222 Bay Street, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1E7 | 2011-11-30 |
| Upper Canada Philharmonic Orchestra | 4 Fishery Road, Scarborough, ON M1C 3R7 | 1997-11-12 |
| World Philharmonic Orchestra | 550 Rue Sherbrooke Ouest, Bur. 1550 Tour Ouest, Montreal, QC H3A 1B9 | 1988-07-04 |
| Milton Philharmonic Orchestra | 10295 10 Sideroad, Milton, ON L9T 2X9 | 2014-08-29 |
| The Advocates' Society | 2700 - 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | |
| Yogi Divine Society Canada | 6875 Professional Court, Mississauga, ON L4V 1Y3 | |
| Canadian Bible Society | 10 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2S4 | 1906-06-26 |
| The Pension Fund Society of The Toronto-dominion Bank | 66 Wellington St. West, Toronto, ON M5K 1A2 | 1955-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on TORONTO PHILHARMONIC SOCIETY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.