Irish Heritage Quebec (Corporation# 2414139) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 1990.
| Corporation ID | 2414139 |
| Business Number | 889323853 |
| Corporation Name |
Irish Heritage Quebec HГ©ritage irlandais QuГ©bec |
| Registered Office Address |
1145 De Salaberry Quebec QC G1R 2V7 |
| Incorporation Date | 1990-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN O'CONNOR | 307-3787 Le Marié, Quebec QC G1X 4V7, Canada |
| JOHN BERTRAND | 4145 Adrien-Pouliot, Quebec QC G2C 1B6, Canada |
| BRYAN O'GALLAGHER | 500-2960 Blvd Laurier, Quebec QC G1V 4S1, Canada |
| DANIEL HUGHES | 2100 Rue de la Terrasse-Stuart, Ville de Québec QC G1T 1J2, Canada |
| LAWRENCE HAMILTON | 107 Gosford, Shannon QC G0A 4N0, Canada |
| MICHAEL FURLONG | 1069 Painpoint, Quebec QC G1Y 1B6, Canada |
| JOSEPH LONERGAN | 123-1175 TURNBULL, QUEBEC QC G1R 5L5, Canada |
| COLLEEN BILODEAU | 106-3475 Chemin St-Louis, Quebec QC G1W 1S1, Canada |
| MICHEL POULIOT | 1311 Général Allard, Quebec QC G1W 3G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1990-08-13 | 2012-08-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1990-08-12 | 1990-08-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2012-08-15 | current | 1145 De Salaberry, Quebec, QC G1R 2V7 |
| Address | 2009-07-27 | 2012-08-15 | 860 Tremoy, Bureau 104, Quebec, QC G1X 3Z2 |
| Address | 2006-03-31 | 2009-07-27 | 860 Tremoy, Suite 204, Quebec, QC G1X 3Z2 |
| Address | 2005-03-31 | 2006-03-31 | 860 Tremoy, Suite 204, Ste-foy, QC G1X 3Z2 |
| Address | 1990-08-13 | 2005-03-31 | 860 Tremoy, Suite 204, Ste-foy, QC G1X 3Z2 |
| Name | 2012-08-15 | current | Irish Heritage Quebec |
| Name | 2012-08-15 | current | HГ©ritage irlandais QuГ©bec |
| Name | 1990-08-13 | 2012-08-15 | L'HERITAGE IRLANDAIS DU QUEBEC |
| Name | 1990-08-13 | 2012-08-15 | IRISH HERITAGE QUEBEC |
| Status | 2012-08-15 | current | Active / Actif |
| Status | 1990-08-13 | 2012-08-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-10-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-12-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-11-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-11-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1990-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-12-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-12-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Du Patrimoine St. Patrick | 1145 De Salaberry, Quebec, QC G1R 2V6 | 1987-12-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ge Excel-lence Inc. | 190 Rue Saint-jean, Appartement 302, QuГ©bec, QC G1R 0C4 | 2016-07-25 |
| 6073506 Canada Inc. | 739-155 Grande Allée Est, QuÉbec, QC G1R 0C6 | 2003-03-09 |
| Interplex TÉlÉcom Inc. | 100-155 Grande-allée Est, Québec, QC G1R 0C6 | 1976-10-28 |
| Master School of Bartending Canada - Msb Inc. | 737 CГґte D'abraham, QuГ©bec, QC G1R 1A2 | 1981-11-12 |
| Eco7 International Development Agency | 147 Rue Lavigueur, App.2, QuÉbec, QC G1R 1A9 | 2009-11-03 |
| 2415704 Canada Inc. | 801 Chemin St-louis, Bureau 200, Quebec, QC G1R 1C1 | 1988-12-23 |
| G Dot Moda Inc. | 45, Rue De La Tourelle, Quebec, QC G1R 1C3 | 2010-12-31 |
| Master Sharing International Incorporated | 45, De La Tourelle, QuÉbec, QC G1R 1C3 | 2004-09-15 |
| Corporation Olingua | 3-289 Latourelle, Quebec, QC G1R 1C7 | 1999-10-21 |
| Gestion Jld Top SystÈme D'entreprise Inc./jld Top System Business Management Inc. | 436, La Tourelle, Suite 2, QuÉbec, QC G1R 1E2 | 2005-08-18 |
| Find all corporations in postal code G1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN O'CONNOR | 307-3787 Le Marié, Quebec QC G1X 4V7, Canada |
| JOHN BERTRAND | 4145 Adrien-Pouliot, Quebec QC G2C 1B6, Canada |
| BRYAN O'GALLAGHER | 500-2960 Blvd Laurier, Quebec QC G1V 4S1, Canada |
| DANIEL HUGHES | 2100 Rue de la Terrasse-Stuart, Ville de Québec QC G1T 1J2, Canada |
| LAWRENCE HAMILTON | 107 Gosford, Shannon QC G0A 4N0, Canada |
| MICHAEL FURLONG | 1069 Painpoint, Quebec QC G1Y 1B6, Canada |
| JOSEPH LONERGAN | 123-1175 TURNBULL, QUEBEC QC G1R 5L5, Canada |
| COLLEEN BILODEAU | 106-3475 Chemin St-Louis, Quebec QC G1W 1S1, Canada |
| MICHEL POULIOT | 1311 Général Allard, Quebec QC G1W 3G3, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1R 2V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation of Grosse-ГЋle and The Irish Memorial | 2 Rue D'auteuil, C.p. 10, Station B, Quebec, QC G1K 7A1 | 1997-03-13 |
| Les Artisanats Irlandais D'etain Limitee | 77 Metcalfe Street, Suite 1004, Ottawa, ON K1P 5L6 | 1978-03-31 |
| Irish Wolfhound Club of Canada | 3947 Drouin Rd., Hammond, ON K0A 2A0 | 1981-11-17 |
| Pub Irlandais O'regan Inc. | 5657, Rue Terrebonne, MontrГ©al, QC H4A 1H8 | 2004-10-25 |
| Canadian Maritime Heritage for Quebec | 201 Grande-allee Est, Quebec, QC G1R 2H8 | 1983-06-21 |
| Irish Canadian Immigration Centre | 44 Victoria Street, Suite 1620, Toronto, ON M5C 1Y2 | 2011-12-19 |
| Irish Fest Montreal Inc. | 1829 Tupper Street, Suite 1, Montreal, QC H3H 1N3 | 2000-03-17 |
| Fondation Pour Vivre Un HÉritage | 23 Rue Lacombe, Oka, QC J0N 1E0 | 2003-03-21 |
| HГ©ritage Г‰bГ©nisterie Architecturale Inc. | 700 Ave Montrichard, St-jean-sur-richelieu, QC J2X 5G4 | 1999-02-11 |
| La SociÉtÉ Canadienne De L'hÉritage Industriel | 240 Sparks St, Box 55122, Ottawa, ON K1P 1A1 | 1991-09-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Irish Heritage Quebec.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.