DIDCOT LIMITED (Corporation# 2414007) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2414007 |
| Business Number | 873800148 |
| Corporation Name | DIDCOT LIMITED |
| Registered Office Address |
20 Bay Street 24th Floor Toronto ON M5J 2N9 |
| Dissolution Date | 1988-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN MOORE RILEY | 70 CLUNY DRIVE, TORONTO ON M4W 2R3, Canada |
| JOHN T. DESBRISAY | 87 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| IAIN E.F. HOPE | WESTBROOK ST. BLEWBURY,, DIDCOT , United Kingdom |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-14 | 1988-12-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-15 | current | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 |
| Name | 1988-12-15 | current | DIDCOT LIMITED |
| Status | 1988-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-15 | 1988-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-31 | Dissolution | |
| 1988-12-15 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Til Systems Limited | 20 Bay Street, 14th Floor, Toronto, ON M5J 2N8 | |
| Microcell Connexions Inc. | 20 Bay Street, 17th Floor, Toronto, ON M5J 2N8 | 1996-02-13 |
| Devine & Woods Insurance Agencies Ltd. | 20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N9 | 1915-11-03 |
| Sodarcan Inc. | 20 Bay Street, 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | 1972-04-28 |
| Aon Reed Stenhouse Inc. | 20 Bay Street, 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | 1973-06-04 |
| Clerics Endowment Insurance Agencies Ltd. | 20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N9 | 1972-03-23 |
| Risk Management Consultants of Canada Limited | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1967-09-08 |
| Aon Canada Inc. | 20 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Alexander & Alexander Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1988-10-07 |
| 164226 Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1988-10-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alexander & Alexander Services Canada Inc. | 20 Bay St., 24th Fl., Toronto, ON M5J 2N9 | 1997-12-17 |
| Shrublands Investments Inc. | 20 Bay Stsreet, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Aon Reed Stenhouse Acquisition Corp. | 20 Bay St, Toronto, ON M5J 2N9 | 1997-06-09 |
| Traffordbank Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Springrove Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Sauchiehall Investments Ltd. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| 165616 Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Chrishall Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Chipperfield Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Camlet Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Find all corporations in postal code M5J2N9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN MOORE RILEY | 70 CLUNY DRIVE, TORONTO ON M4W 2R3, Canada |
| JOHN T. DESBRISAY | 87 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| IAIN E.F. HOPE | WESTBROOK ST. BLEWBURY,, DIDCOT , United Kingdom |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5J2N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 |
Please comment or provide details below to improve the information on DIDCOT LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.