TRAFFORDBANK INVESTMENTS INC. (Corporation# 2413965) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2413965 |
| Business Number | 884997370 |
| Corporation Name | TRAFFORDBANK INVESTMENTS INC. |
| Registered Office Address |
20 Bay Street 24th Floor Toronto ON M5J 2N9 |
| Dissolution Date | 1988-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.G. VANDERBURGH | 5 BRYCE AVENUE, TORONTO ON M4V 1H3, Canada |
| JAMES MUIRHEAD | 210 KIRKINTILLOCH ROAD, BISHOPBRIGGS, GLASGOW , United Kingdom |
| JOHN MOORE RILEY | 70 CLUNY DRIVE, TORONTO ON M4W 2R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-14 | 1988-12-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-15 | current | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 |
| Name | 1988-12-15 | current | TRAFFORDBANK INVESTMENTS INC. |
| Status | 1988-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-15 | 1988-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-31 | Dissolution | |
| 1988-12-15 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Til Systems Limited | 20 Bay Street, 14th Floor, Toronto, ON M5J 2N8 | |
| Microcell Connexions Inc. | 20 Bay Street, 17th Floor, Toronto, ON M5J 2N8 | 1996-02-13 |
| Devine & Woods Insurance Agencies Ltd. | 20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N9 | 1915-11-03 |
| Sodarcan Inc. | 20 Bay Street, 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | 1972-04-28 |
| Aon Reed Stenhouse Inc. | 20 Bay Street, 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | 1973-06-04 |
| Clerics Endowment Insurance Agencies Ltd. | 20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N9 | 1972-03-23 |
| Risk Management Consultants of Canada Limited | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1967-09-08 |
| Aon Canada Inc. | 20 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Alexander & Alexander Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1988-10-07 |
| 164226 Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | 1988-10-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alexander & Alexander Services Canada Inc. | 20 Bay St., 24th Fl., Toronto, ON M5J 2N9 | 1997-12-17 |
| Shrublands Investments Inc. | 20 Bay Stsreet, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Aon Reed Stenhouse Acquisition Corp. | 20 Bay St, Toronto, ON M5J 2N9 | 1997-06-09 |
| Springrove Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Sauchiehall Investments Ltd. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Didcot Limited | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| 165616 Canada Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Chrishall Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Chipperfield Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Camlet Investments Inc. | 20 Bay Street, 24th Floor, Toronto, ON M5J 2N9 | |
| Find all corporations in postal code M5J2N9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.G. VANDERBURGH | 5 BRYCE AVENUE, TORONTO ON M4V 1H3, Canada |
| JAMES MUIRHEAD | 210 KIRKINTILLOCH ROAD, BISHOPBRIGGS, GLASGOW , United Kingdom |
| JOHN MOORE RILEY | 70 CLUNY DRIVE, TORONTO ON M4W 2R3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5J2N9 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fashion Togs Investments Ltd. | 300-8250 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 | |
| DejÉbe Investments Inc. | 2005 Sheppard Ave East, Suite 200, Willowdale, ON M2J 5B4 | 1990-07-31 |
| N N Investments Incorporated | 6 Buffridge Trail, Brampton, ON L7A 1H2 | 2016-06-23 |
| Krd Investments Inc. | 141 Adelaide Street West, Suite 750, Toronto, ON M5H 3L5 | |
| Investments L.s.m. Ltee | 61 Richview Rd, Ste 1103, Etobicoke, ON | 1975-01-23 |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Investments Bagmo Inc. | 1155 Dorchester Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1987-06-22 |
| Samfay Investments Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Imtoyco Investments Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Renmont Investments Inc. | Suite 1440, 130 King Street West, Toronto, ON M5X 1E3 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRAFFORDBANK INVESTMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.