POLURCO INC. (Corporation# 2410095) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1988.
| Corporation ID | 2410095 |
| Business Number | 138423488 |
| Corporation Name | POLURCO INC. |
| Registered Office Address |
315 De Rotterdam St-augustin De Desmaures QC G3A 2E5 |
| Incorporation Date | 1988-12-07 |
| Dissolution Date | 2001-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS DUGAL | 83 ST-DAMASE, ST-ROMUALD QC G6W 3S9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-06 | 1988-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-07 | current | 315 De Rotterdam, St-augustin De Desmaures, QC G3A 2E5 |
| Name | 1988-12-07 | current | POLURCO INC. |
| Status | 2001-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-07 | 2001-07-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-07-12 | Dissolution | Section: 210 |
| 1988-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1995-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1995-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 315 DE ROTTERDAM |
| City | ST-AUGUSTIN DE DESMAURES |
| Province | QC |
| Postal Code | G3A 2E5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmauresg3a 0, QC G3A 0B4 | 2019-05-03 |
| Centre Dentaire Audet Inc. | 3520, De L'hГ©triГЁre, Bureau #203, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | 2009-03-16 |
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | |
| Clinique Dentaire Luc Pigeon Inc. | 484 Route Tessier, St-augustin De Desmaures, QC G3A 0E4 | 2009-02-16 |
| 7786166 Canada Inc. | 2-104 Alphonse-huot, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0E8 | 2011-02-23 |
| Sous-vГЉtement Moondies Enfants Inc. | 211b, Suite 5, Route 138, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0G2 | 2020-11-30 |
| Transport St-augustin Inc. | 177 Route 138, Saint-augustin De Desmaures, QC G3A 0G2 | |
| 8348910 Canada Inc. | 389, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0H1 | 2014-12-19 |
| Gestion Dominique Hotte Inc. | 169 Chemin Des Joncs, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0J7 | 2016-11-22 |
| Quincaillerie Maurice (1980) Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | |
| Find all corporations in postal code G3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS DUGAL | 83 ST-DAMASE, ST-ROMUALD QC G6W 3S9, Canada |
| City | ST-AUGUSTIN DE DESMAURES |
| Post Code | G3A2E5 |
Please comment or provide details below to improve the information on POLURCO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.