NATIONAL MENTAL HEALTH FUND (Corporation# 2221071) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2221071 |
| Business Number | 130649569 |
| Corporation Name | NATIONAL MENTAL HEALTH FUND |
| Registered Office Address |
2 Carleton St. Suite 1007 Toronto ON M5B 1J3 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 2015-05-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RONALD REA | 60 BLOOR ST WEST, SUITE 503, TORONTO ON M4W 3B8, Canada |
| STEVEN MANTLE | 200 BAY STREET, TORONTO ON M5J 2W7, Canada |
| GORDON J. FEENEY | 200 BAY ST, 8TH FLOOR, TORONTO ON M5J 2J5, Canada |
| EDWARD PENNINGTON | 2160 YONGE ST, ORD FLOOR, TORONTO ON M4S 2Z3, Canada |
| PAUL K. BATES | 79 WELLINGTON ST W, SUITE 1207, TORONTO ON M5K 1H6, Canada |
| JOHN S. LANE | 150 KING ST WEST, TORONTO ON M5H 1J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-05-12 | current | 2 Carleton St., Suite 1007, Toronto, ON M5B 1J3 |
| Address | 1987-07-27 | 2003-05-12 | 2160 Yonge Street, Toronto, ON M4S 2Z3 |
| Name | 1987-07-27 | current | NATIONAL MENTAL HEALTH FUND |
| Status | 2015-05-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-05 | 2015-05-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-27 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1996-12-11 | |
| 1996 | 1996-12-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Juice Shark Inc. | 2 Carlton Street, Suite 1406, Toronto, ON M5B 1J3 | 2015-02-28 |
| The Canadian Institute of Diversity and Inclusion | 2 Carlton Street, Suite 820, Toronto, ON M5B 1J3 | 2013-03-01 |
| Kim & Ross Holdings Inc. | #818-2 Carlton St., Toronto, ON M5B 1J3 | 2011-08-24 |
| 7535848 Canada Corporation | 2 Carlton Street, Suite 619, Toronto, ON M5B 1J3 | 2010-04-26 |
| The Heritage Project | 2 Carleton Street, East Mezzanine, Toronto, ON M5B 1J3 | 2009-04-02 |
| 6409482 Canada Limited | 2 Carlton Street, Suite 909, Toronto, ON M5B 1J3 | 2005-06-22 |
| 6231942 Canada Inc. | 2 Carlton St. E., Suite 1000, Toronto, ON M5B 1J3 | 2004-05-07 |
| Advance Personnel Inc. | 2 Carlton Street, Toronto, ON M5B 1J3 | 2003-07-17 |
| Zom Zom Cola Inc. | 2 Carlton Street, Suite 1810, Ontario, ON M5B 1J3 | 2003-06-02 |
| Arts Inter-media Canada/dance Collection Danse | 1303-2 Carlton Street, Toronto, ON M5B 1J3 | 2000-05-26 |
| Find all corporations in postal code M5B 1J3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RONALD REA | 60 BLOOR ST WEST, SUITE 503, TORONTO ON M4W 3B8, Canada |
| STEVEN MANTLE | 200 BAY STREET, TORONTO ON M5J 2W7, Canada |
| GORDON J. FEENEY | 200 BAY ST, 8TH FLOOR, TORONTO ON M5J 2J5, Canada |
| EDWARD PENNINGTON | 2160 YONGE ST, ORD FLOOR, TORONTO ON M4S 2Z3, Canada |
| PAUL K. BATES | 79 WELLINGTON ST W, SUITE 1207, TORONTO ON M5K 1H6, Canada |
| JOHN S. LANE | 150 KING ST WEST, TORONTO ON M5H 1J9, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5B 1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Network for Mental Health | 2 Ridgewood Road, St.catharines, ON L2R 3S3 | 1992-10-19 |
| National Collaboration for Youth Mental Health | 251 Bank Street, Ottawa, ON K2P 1X2 | 2019-04-10 |
| Unity Mental Health & Awareness Fund | 177, Tuscarora Circle Nw, Calgary, AB T3L 2B9 | 2020-01-08 |
| Canadian Alliance On Mental Illness and Mental Health (camimh) | 141 Laurier Avenue West, Suite 702, Ottawa, ON K1P 5V9 | 2009-11-19 |
| Griffin Centre Mental Health Services | 1126 Finch Avenue West, Unit 16, Toronto, ON M3J 3J6 | |
| National Collegiate Fund Limited | 203 Finchley Road, Hampstread, QC H3X 3A7 | 2013-01-01 |
| Federation Mondiale Pour La Sante Mentale (canada) Inc. | 2352 Health Sciences Mall, Suite 107, Vancouver, BC V6T 1W5 | 1975-11-12 |
| Mental Health Survivor (mhs) Ltd. | 3704 130 Ave Nw, Edmonton, AB T5A 5G1 | 2013-02-14 |
| Mental Health for Us | 87 Speedwell Street, Brampton, ON L6X 5H1 | 2017-12-06 |
| Ride for Mental Health | 39 Saddlebrook, Ottawa, ON K2G 5N5 | 2020-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on NATIONAL MENTAL HEALTH FUND.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.