ZOM ZOM COLA INC. (Corporation# 6103138) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 6103138 |
| Business Number | 887831204 |
| Corporation Name | ZOM ZOM COLA INC. |
| Registered Office Address |
2 Carlton Street, Suite 1810 Ontario ON M5B 1J3 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AKTER YESMIN | 5460 DUQUETTE AVENUE,, MONTREAL QC H4A 1J6, Canada |
| FARUQUE MOHAMMED | 5460 DUQUETTE AVENUE,, MONTREAL QC H4A 1J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | 2 Carlton Street, Suite 1810, Ontario, ON M5B 1J3 |
| Name | 2003-06-02 | current | ZOM ZOM COLA INC. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Juice Shark Inc. | 2 Carlton Street, Suite 1406, Toronto, ON M5B 1J3 | 2015-02-28 |
| The Canadian Institute of Diversity and Inclusion | 2 Carlton Street, Suite 820, Toronto, ON M5B 1J3 | 2013-03-01 |
| Kim & Ross Holdings Inc. | #818-2 Carlton St., Toronto, ON M5B 1J3 | 2011-08-24 |
| 7535848 Canada Corporation | 2 Carlton Street, Suite 619, Toronto, ON M5B 1J3 | 2010-04-26 |
| The Heritage Project | 2 Carleton Street, East Mezzanine, Toronto, ON M5B 1J3 | 2009-04-02 |
| 6409482 Canada Limited | 2 Carlton Street, Suite 909, Toronto, ON M5B 1J3 | 2005-06-22 |
| 6231942 Canada Inc. | 2 Carlton St. E., Suite 1000, Toronto, ON M5B 1J3 | 2004-05-07 |
| Advance Personnel Inc. | 2 Carlton Street, Toronto, ON M5B 1J3 | 2003-07-17 |
| Arts Inter-media Canada/dance Collection Danse | 1303-2 Carlton Street, Toronto, ON M5B 1J3 | 2000-05-26 |
| Historica Canada | 2 Carlton St., East Mezzanine, Toronto, ON M5B 1J3 | 1999-11-09 |
| Find all corporations in postal code M5B 1J3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AKTER YESMIN | 5460 DUQUETTE AVENUE,, MONTREAL QC H4A 1J6, Canada |
| FARUQUE MOHAMMED | 5460 DUQUETTE AVENUE,, MONTREAL QC H4A 1J6, Canada |
| City | ONTARIO |
| Post Code | M5B 1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dr. Cola's Classics Inc. | 1368 Greene Avenue, Westmount, QC H3Z 2B1 | 2005-01-26 |
| Cola Family Management Inc. | 1368 Greene Avenue, Westmount, QC H3Z 2B1 | 1984-03-09 |
| Breuvages Coca-cola Ltee | 42 Overlea Boulevard, Toronto, ON M4H 1B8 | |
| Pepsi-cola De MontrГ©al Inc. | 1255 Bay Street, Toronto, ON M5R 2A9 | 1989-12-13 |
| Rc Cola Canada Limitee | 250 University Ave, 8th Floor, Toronto 110, ON M5H 3E9 | 1961-02-16 |
| Coca-cola Ltee | 42 Overlea Blvd, Toronto 354, ON M4H 1B8 | 1923-09-29 |
| Coca-cola Ltee | 335 King Street East, Toronto, ON M5A 1L1 | |
| Embouteillage Coca-cola LtГ©e | 42 Overlea Boul, Toronto, ON M4H 1B8 | |
| Adam Cola Music Inc. | 46 Heath Street, Hampstead, QC H3X 3L4 | 2017-08-24 |
| Embouteillage Coca-cola LtÉe | 42 Overlea Blvd, Toronto, ON M4H 1B8 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZOM ZOM COLA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.