TRANS-CANADA TRANSMISSION REBUILDERS LIMITED (Corporation# 2221039) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 29, 1987.
| Corporation ID | 2221039 |
| Business Number | 884800293 |
| Corporation Name | TRANS-CANADA TRANSMISSION REBUILDERS LIMITED |
| Registered Office Address |
4620 44th Street Box 1277 Lloydminster SK S9V 1G1 |
| Incorporation Date | 1987-07-29 |
| Dissolution Date | 1997-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ELMER FUNK | 4726 22ND STREET, LLOYDMINSTER SK S9V 1N1, Canada |
| JOANNA FUNK | 4726 22ND STREET, LLOYDMINSTER SK S9V 1N1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-28 | 1987-07-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-29 | current | 4620 44th Street, Box 1277, Lloydminster, SK S9V 1G1 |
| Name | 1987-07-29 | current | TRANS-CANADA TRANSMISSION REBUILDERS LIMITED |
| Status | 1997-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-11-01 | 1997-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-29 | 1990-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-07 | Dissolution | |
| 1987-07-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4620 44TH STREET |
| City | LLOYDMINSTER |
| Province | SK |
| Postal Code | S9V 1G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 144891 Canada Ltd. | 5009 48th Street, P.o. 1248, Lloydminster, AB S9V 1G1 | 1985-05-28 |
| Grate Steaks Food Company Ltd. | 4602 50 Avenue, Box 1277, Lloydminster, AB S9V 1G1 | 1982-10-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Noshahi Transport Ltd. | 4806, 36th Street, Lloydminster, SK S9V 0A3 | 2014-12-21 |
| Hoia Network Solutions Inc. | 4816 36th St, Lloydminster, SK S9V 0A3 | 2009-04-28 |
| Scorpion Safety Ltd. | 4702 - 39 Street, Lloydminster, SK S9V 0B7 | 2011-09-12 |
| Midwest Amateur Mx Series | 4719 40th Street, Lloydminster, SK S9V 0C1 | 2015-02-11 |
| Colson Studios Ltd. | 4520 46st, Lloydminster, SK S9V 0J3 | 2015-03-27 |
| 7828713 Canada Incorporated | 4811 48st, Lloydminster, SK S9V 0K6 | 2011-03-31 |
| 4th Meridian Roller Sports | 4703 Barr Crescent, Lloydminster, SK S9V 0L1 | 2014-01-01 |
| Dark Hour Ink Ltd. | 4603 50 Ave, Lloydminster, SK S9V 0P4 | 2011-12-09 |
| Tora Lloydminster (423) Limited | 4719 50th Avenue, Lloydminster, SK S9V 0P5 | 2020-04-06 |
| Lloydminster Economic Development Authority Ltd. | 5011 49th Avenue, Lloydminster, SK S9V 0T8 | 1984-08-28 |
| Find all corporations in postal code S9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ELMER FUNK | 4726 22ND STREET, LLOYDMINSTER SK S9V 1N1, Canada |
| JOANNA FUNK | 4726 22ND STREET, LLOYDMINSTER SK S9V 1N1, Canada |
| City | LLOYDMINSTER |
| Post Code | S9V1G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Val Royal Transmission Limitee | 12185 Laurentien Blvd, Montreal, QC H4K 1N4 | 1977-10-07 |
| Societe De Transmission Electrique De Cedars Rapids Limitee | 900, Rue Principale, RiviГЁre-beaudette, QC J0P 1R0 | 1914-04-01 |
| Transmission A.s.k. Inc. | 2871 Halpern Street, St-laurent, QC H4S 1P8 | 1983-08-29 |
| Equipment Rebuilders Limited | 26 Sable Street, Toronto, ON M6M 3K6 | 1948-08-25 |
| Western Automotive Rebuilders (ontario) Limited | 125 Higgins Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | |
| Atlantic Engine Rebuilders Limited | 105 Henri Dunant Street, Box 2219, Moncton, NB E1C 8J1 | |
| Provinciale Transmission (1980) Inc. | 419 Rosemont Blvd., Montreal, QC | 1980-06-06 |
| Domar Transmission Canada Limited | 130 Skyway Ave., Rexdale, ON M9W 4Y9 | 1989-09-06 |
| Altamont Gas Transmission Canada Limited | 801 7th Avenue S W, Calgary, AB T2P 2N6 | 1991-03-12 |
| Transmission Dalco Ltee | 180 Boulevard St-joseph, Chateauguay, QC | 1978-04-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANS-CANADA TRANSMISSION REBUILDERS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.