Hoia Network Solutions Inc. (Corporation# 7164785) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2009.
| Corporation ID | 7164785 |
| Business Number | 808989222 |
| Corporation Name | Hoia Network Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
4816 36th St Lloydminster SK S9V 0A3 |
| Incorporation Date | 2009-04-28 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SCOTT MCDONALD | 4816 36TH ST, LLOYDMINSTER SK S9V 0A3, Canada |
| RYLEY HASKINS | 1333 1ST AVE NORTH, SASKATOON SK S7K 1Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-28 | current | 4816 36th St, Lloydminster, SK S9V 0A3 |
| Name | 2009-04-28 | current | Hoia Network Solutions Inc. |
| Status | 2014-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-10-03 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Status | 2011-09-14 | 2011-10-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-28 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4816 36th ST |
| City | Lloydminster |
| Province | SK |
| Postal Code | S9V 0A3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Noshahi Transport Ltd. | 4806, 36th Street, Lloydminster, SK S9V 0A3 | 2014-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scorpion Safety Ltd. | 4702 - 39 Street, Lloydminster, SK S9V 0B7 | 2011-09-12 |
| Midwest Amateur Mx Series | 4719 40th Street, Lloydminster, SK S9V 0C1 | 2015-02-11 |
| Colson Studios Ltd. | 4520 46st, Lloydminster, SK S9V 0J3 | 2015-03-27 |
| 7828713 Canada Incorporated | 4811 48st, Lloydminster, SK S9V 0K6 | 2011-03-31 |
| 4th Meridian Roller Sports | 4703 Barr Crescent, Lloydminster, SK S9V 0L1 | 2014-01-01 |
| Dark Hour Ink Ltd. | 4603 50 Ave, Lloydminster, SK S9V 0P4 | 2011-12-09 |
| Tora Lloydminster (423) Limited | 4719 50th Avenue, Lloydminster, SK S9V 0P5 | 2020-04-06 |
| Lloydminster Economic Development Authority Ltd. | 5011 49th Avenue, Lloydminster, SK S9V 0T8 | 1984-08-28 |
| Canadian Texel Association | Rr2, Lloydminster, SK S9V 0X7 | 2000-09-05 |
| Sta-roc Incorporated | 5009 - 47th Street, P.o. Box 20, Lloydminster, SK S9V 0X9 | 2001-05-14 |
| Find all corporations in postal code S9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SCOTT MCDONALD | 4816 36TH ST, LLOYDMINSTER SK S9V 0A3, Canada |
| RYLEY HASKINS | 1333 1ST AVE NORTH, SASKATOON SK S7K 1Y7, Canada |
| City | Lloydminster |
| Post Code | S9V 0A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions Unity Network (uns) Inc. | 1445 Lambert Closse St., 2nd Floor, Montreal, QC H3H 1Z5 | 1994-04-27 |
| C.d.v. Network Solutions Inc. | 10387 Louis Bonin, Montreal, QC H1C 2E6 | 2003-09-11 |
| Optima Network Solutions Inc. | 2566 Southvale Cres, Ottawa, ON K1B 5B4 | 2006-06-26 |
| Solutions Wireless Network International P.l. Inc. | 256 Chemin Sainte-marie, Sainte-marthe, QC J0P 1W0 | 2006-01-12 |
| Afs Network Solutions Inc. | 638 Maclaren St., Apt 2, Ottawa, ON K1R 5L2 | 2010-02-22 |
| L.j. Network Solutions Inc. | 240 Wildcliff Way, Ottawa, ON K4A 0L3 | 2018-10-15 |
| Tks Network Solutions Inc. | 1 Barrett Ave., Brantford, ON N3S 0B6 | 2019-11-15 |
| 802 Network Solutions Inc. | 140 Bathurst Street Apt 207, Toronto, ON M5V 3N8 | 2001-07-16 |
| A To Z Network Solutions Ltd. | 11, Century Drive, Scarborough, ON M1K 4J5 | 2019-11-27 |
| Osi Network Solutions Inc. | 202-10441-178 Street, Edmonton, AB T5S 1R5 | 2008-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hoia Network Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.