L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA - AFCEA CANADA (Corporation# 2220296) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2220296 |
| Corporation Name |
L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA - AFCEA CANADA ARMED FORCED COMMUNICATIONS AND ELECTRONICS ASSOCIATION - AFCEA CANADA |
| Registered Office Address |
1500 Bank Street Unit 611 Ottawa ON K1H 1B8 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 2010-05-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 16 - 16 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARRY BROCK | 365 LAURIER AVE. W, OTTAWA ON K1A 1L1, Canada |
| RAY BOURRET | 3785 RICHMOND RD., OTTAWA ON K2H 5B7, Canada |
| BOB MARTINEAU | 13 RED OAKS TRAIL, STITTSVILLE ON K2S 1E2, Canada |
| STEVEN POOLE | 11 LAURIER ST., GATINEAU QC K1A 0S5, Canada |
| TONY BALDOCK | 67 CLEADON DRIVE, OTTAWA ON K2H 5P4, Canada |
| LOUIS SAVOIE | 160 ELGIN STREET, 5TH FLOOR, OTTAWA ON K1G 3J4, Canada |
| JEAN THIVIÈRGE | 300-85 ALBERT STREET, OTTAWA ON K1P 6A4, Canada |
| BRIAN O`HIGGINS | 40 MINES ROAD, SUITE 200, OTTAWA ON K2K 2M5, Canada |
| JOHN ADAMS | -, P.O. BOX. 9703, OTTAWA ON K1G 3Z4, Canada |
| J.G. LEECH | 905-60 MCLEOD STREET, OTTAWA ON K2P 2G1, Canada |
| MICHAEL TURNER | 406 HURON AVENUE S, OTTAWA ON K1Y 0X1, Canada |
| JACQUES PLANTE | 222 QUEEN STREET SUITE 1502, OTTAWA ON K1P 5V9, Canada |
| AL Pickering | 31 DAVEY CRESCENT, AMHERSTVIEW ON K7N 1X6, Canada |
| GILLES DUPONT | 2785 PIERETTE DR, CUMBERLAND ON K4C 1B6, Canada |
| DAVE MCKERROW | P.O.BOX 9732 , POSTAL STATION T, OTTAWA ON K1G 4G4, Canada |
| PAUL MACPHERSON | 1010 DUCHESS AVENUE WEST, WEST VANCOUVER BC V7T 1G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-03-31 | current | 1500 Bank Street, Unit 611, Ottawa, ON K1H 1B8 |
| Address | 1987-07-27 | 2003-03-31 | 100 Sparks Street, Suite 400, Ottawa, ON K1P 5B7 |
| Name | 1987-07-27 | current | L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA - AFCEA CANADA |
| Name | 1987-07-27 | current | ARMED FORCED COMMUNICATIONS AND ELECTRONICS ASSOCIATION - AFCEA CANADA |
| Status | 2010-05-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-07-27 | 2010-05-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-05-17 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2004-09-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2007-09-13 | |
| 2008 | 2007-09-13 | |
| 2007 | 2006-12-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ursa Information Technologies (canada) Inc. | 1500 Bank Street, Suite 505, Ottawa, ON K1H 1B8 | 1996-08-29 |
| Groupe De Technologies D'information Ursa Inc. | 1500 Bank Street, Suite 600, Ottawa, ON K1H 1B8 | 1996-08-29 |
| Sioufi Holdings Inc. | 1500 Bank Street, Suite 700, Ottawa, ON K1H 1B8 | 1996-08-29 |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Vitrage Isolant | 1500 Bank Street, Suite 300, Ottawa, ON K1H 1B8 | 1977-07-04 |
| Biztecs Canada Inc. | 1500 Bank Street, Suite 777, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2001-10-02 |
| David's Restaurant Service Inc. | 1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 7Z2 | 2009-01-19 |
| Mobilewellbeing Inc. | 1500 Bank Street, Unit 534, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2009-06-08 |
| Grouplion Inc. | 1500 Bank Street, Suite 618, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2011-11-27 |
| 8195676 Canada Inc. | 1500 Bank Street, Unit 620, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2012-05-17 |
| Parkwood Hill Group International Inc. | 1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2005-02-22 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Keller Sterling Group Inc. | 621-1500 Bank St., Ottawa, ON K1H 1B8 | 2016-07-14 |
| 8453306 Canada Inc. | 653-1500 Bank, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2013-03-05 |
| Gridbot Inc. | 313 - 1500 Bank St., Ottawa, ON K1H 1B8 | 2011-09-04 |
| Economic Nation Builders (enab) Group Inc. | 777 - 1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2011-06-20 |
| Regroupement Social Canado-haitien | 637-1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2010-03-17 |
| Milkdromeda Entertainment Inc. | Suite 666, 1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2009-10-04 |
| Fusionvibes Inc. | 1500 Bank St., Suite 434, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2009-03-17 |
| Parcel Masters Inc. | 1500 Bank St. Suite # 706, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2008-06-01 |
| I.i.i.(investissement D'interêt International). LtÉe | 1500 Bank Street., Suite 534, Ottawa, Ont., ON K1H 1B8 | 2008-01-14 |
| 6879578 Canada Inc. | 99-1500 Bank Street, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2007-11-26 |
| Find all corporations in postal code K1H 1B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARRY BROCK | 365 LAURIER AVE. W, OTTAWA ON K1A 1L1, Canada |
| RAY BOURRET | 3785 RICHMOND RD., OTTAWA ON K2H 5B7, Canada |
| BOB MARTINEAU | 13 RED OAKS TRAIL, STITTSVILLE ON K2S 1E2, Canada |
| STEVEN POOLE | 11 LAURIER ST., GATINEAU QC K1A 0S5, Canada |
| TONY BALDOCK | 67 CLEADON DRIVE, OTTAWA ON K2H 5P4, Canada |
| LOUIS SAVOIE | 160 ELGIN STREET, 5TH FLOOR, OTTAWA ON K1G 3J4, Canada |
| JEAN THIVIÈRGE | 300-85 ALBERT STREET, OTTAWA ON K1P 6A4, Canada |
| BRIAN O`HIGGINS | 40 MINES ROAD, SUITE 200, OTTAWA ON K2K 2M5, Canada |
| JOHN ADAMS | -, P.O. BOX. 9703, OTTAWA ON K1G 3Z4, Canada |
| J.G. LEECH | 905-60 MCLEOD STREET, OTTAWA ON K2P 2G1, Canada |
| MICHAEL TURNER | 406 HURON AVENUE S, OTTAWA ON K1Y 0X1, Canada |
| JACQUES PLANTE | 222 QUEEN STREET SUITE 1502, OTTAWA ON K1P 5V9, Canada |
| AL Pickering | 31 DAVEY CRESCENT, AMHERSTVIEW ON K7N 1X6, Canada |
| GILLES DUPONT | 2785 PIERETTE DR, CUMBERLAND ON K4C 1B6, Canada |
| DAVE MCKERROW | P.O.BOX 9732 , POSTAL STATION T, OTTAWA ON K1G 4G4, Canada |
| PAUL MACPHERSON | 1010 DUCHESS AVENUE WEST, WEST VANCOUVER BC V7T 1G9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1H 1B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Caisse Educationnelle De L'association Des Communications Et Electroniques Des Forces Armees Du Canada | 141 Laurier Ave. West, Suite 802, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1983-06-20 |
| Canadian Forces Communications and Electronics Association | 9 Byng Avenue, Canadian Forces Base, Kingston, ON K7K 7B4 | 1970-07-10 |
| Canadian Electronics and Communications Association | 615 East West Line Road, Niagara On The Lake, ON L0S 1J0 | 2015-03-06 |
| Armed Forces Pensioners'/annuitants' Association of Canada | 2-555 Hall Avenue East, Renfrew, ON K7V 4M7 | 2006-03-06 |
| Independent Communications Dealer Association of Canada | 6050 Metropolitain Est, St-lÉonard, QC H1S 1A9 | 2004-03-08 |
| Canadian Communications Cabling Fire Safety Association | 52 Bethune Street, Kirkland, QC H9H 4H6 | 2002-02-12 |
| Canadian Airborne Forces Association | 327 Grandtrunk Ave. East, Kingston, ON K7M 9G1 | 1982-02-11 |
| Association Federales D'electroniques Maritime Du Canada | 24 Douglas Drive, Bedford, NS B4B 3A7 | 1982-07-09 |
| Canadian Forces Logistics Association, Incorporated | 2100 Walkley Road, Ottawa, ON K1G 3V3 | 2018-02-08 |
| Communications Et Electroniques Robert C. Whitehouse Inc. | 3670-a Westport Rd., Godfrey, ON K0H 1T0 | 1998-01-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA - AFCEA CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.