CAISSE EDUCATIONNELLE DE L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA (Corporation# 1513079) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 20, 1983.
| Corporation ID | 1513079 |
| Corporation Name |
CAISSE EDUCATIONNELLE DE L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA ARMED FORCES COMMUNICATIONS AND ELECTRONICS ASSOCIATION EDUCATION FUND OF CANADA |
| Registered Office Address |
141 Laurier Ave. West Suite 802 Ottawa ON K1P 5J3 |
| Incorporation Date | 1983-06-20 |
| Dissolution Date | 2015-05-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN O'HALLORAN | 30 BIE STREET, NEPEAN ON K2G 0K7, Canada |
| LAURIE MACK | 2300 ST. LAURENT, OTTAWA ON K1G 6C4, Canada |
| GLEN EWEN | 30 HAWK CRESCENT, OTTAWA ON K1V 9G7, Canada |
| BARRY BROCK | 1385 WOODROFFE AVE, OTTAWA ON K2G 1V8, Canada |
| KEVIN BENSON | 19 RUTHERFORD CRES, KANATA ON K2K 1N1, Canada |
| CHRIS GRANDY | 101 COLONEL BY DRIVE, OTTAWA ON K1A 0K2, Canada |
| JOHN KACHUIK | 101 COLONEL BY DRIVE, OTTAWA ON K1A 0K2, Canada |
| ROGER BONNER | 25 LONGDEN PLACE, KANATA ON K2M 1V3, Canada |
| WAYNE TEEPLE | 165-99 FIFTH AVENUE, OTTAWA ON K1S 5P5, Canada |
| E. MEL MACLEOD | 29 BRODEUR CRESCENT, KANATA ON K2L 1Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-20 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-06-19 | 1983-06-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-06-20 | current | 141 Laurier Ave. West, Suite 802, Ottawa, ON K1P 5J3 |
| Name | 1983-06-20 | current | CAISSE EDUCATIONNELLE DE L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA |
| Name | 1983-06-20 | current | ARMED FORCES COMMUNICATIONS AND ELECTRONICS ASSOCIATION EDUCATION FUND OF CANADA |
| Status | 2015-05-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-23 | 2015-05-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-20 | 2014-12-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-22 | Dissolution | Section: 222 |
| 1983-06-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-03-24 | |
| 2003 | 2003-03-19 | |
| 2002 | 2002-02-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L. R. Leak Repairs, Inc. | 141 Laurier Ave. West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1977-12-28 |
| 176440 Canada Ltd. | 141 Laurier Ave. West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1990-12-27 |
| General Appraisal (1991) Corporation | 141 Laurier Ave. West, Suite 1000, Ottawa, ON | 1991-03-21 |
| Marketdyne of Canada Limited | 141 Laurier Ave. West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1973-05-01 |
| Grey Clark Shih & Associates Limited | 141 Laurier Ave. West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1980-02-18 |
| Luper Publications Inc. | 141 Laurier Ave. West, Suite 804, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1980-02-18 |
| Peerless Houses of Canada Ltd. | 141 Laurier Ave. West, 4th Floor, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1946-03-27 |
| The John R. Jackson Memorial Foundation of The National Dairy Council of Canada | 141 Laurier Ave. West, Suite 704, Ottawa, ON | 1981-10-01 |
| Hamilton Microsystems Inc. | 141 Laurier Ave. West, Suite 1000, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1982-12-20 |
| 120032 Canada Inc. | 141 Laurier Ave. West, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1982-12-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Opplink Incorporated | 141 Laurier Avenue, Suite 812, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1997-11-18 |
| Circle of Friends of The Spanish Language of Canada (c.a.l.e.) | 141 Laurier Ave West, Suite 1000, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1997-03-10 |
| 2991608 Canada Inc. | 141 Laurier Street, Suite 400, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1994-01-20 |
| Synres Canada Ltd. | 141 Laurier Avenue W., Suite 1000, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1993-11-01 |
| 2905116 Canada Inc. | 141 Laurier O, Suite 400, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1993-03-19 |
| 2798778 Canada Inc. | 141 Laurier Ave W, Suite 400, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1992-02-24 |
| Reto Marketing Industries Ltd. | 141 Laurier West, Suite 1000, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1989-10-03 |
| Le 23e Congres International De Laiterie 1990 | 141 Laurier Ave., West, Suite 704, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1988-11-30 |
| Manoir Haute-chute Inc. | 141 Avenue Laurier Ouest, Suite 310, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1988-07-25 |
| David E. Leachman Productions Inc. | 141 Laurier Ave. W., 4th Floor, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1985-03-12 |
| Find all corporations in postal code K1P5J3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN O'HALLORAN | 30 BIE STREET, NEPEAN ON K2G 0K7, Canada |
| LAURIE MACK | 2300 ST. LAURENT, OTTAWA ON K1G 6C4, Canada |
| GLEN EWEN | 30 HAWK CRESCENT, OTTAWA ON K1V 9G7, Canada |
| BARRY BROCK | 1385 WOODROFFE AVE, OTTAWA ON K2G 1V8, Canada |
| KEVIN BENSON | 19 RUTHERFORD CRES, KANATA ON K2K 1N1, Canada |
| CHRIS GRANDY | 101 COLONEL BY DRIVE, OTTAWA ON K1A 0K2, Canada |
| JOHN KACHUIK | 101 COLONEL BY DRIVE, OTTAWA ON K1A 0K2, Canada |
| ROGER BONNER | 25 LONGDEN PLACE, KANATA ON K2M 1V3, Canada |
| WAYNE TEEPLE | 165-99 FIFTH AVENUE, OTTAWA ON K1S 5P5, Canada |
| E. MEL MACLEOD | 29 BRODEUR CRESCENT, KANATA ON K2L 1Z2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1P5J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'association Des Communications Et Electroniques Des Forces Armees Du Canada - Afcea Canada | 1500 Bank Street, Unit 611, Ottawa, ON K1H 1B8 | 1987-07-27 |
| Canadian Forces Communications and Electronics Association | 9 Byng Avenue, Canadian Forces Base, Kingston, ON K7K 7B4 | 1970-07-10 |
| Armed Forces Pensioners'/annuitants' Association of Canada | 2-555 Hall Avenue East, Renfrew, ON K7V 4M7 | 2006-03-06 |
| Canadian Airborne Forces Association | 327 Grandtrunk Ave. East, Kingston, ON K7M 9G1 | 1982-02-11 |
| Canadian Forces Logistics Association, Incorporated | 2100 Walkley Road, Ottawa, ON K1G 3V3 | 2018-02-08 |
| Canadian Electronics and Communications Association | 615 East West Line Road, Niagara On The Lake, ON L0S 1J0 | 2015-03-06 |
| Le Musee Des Forces Aeroportees Du Canada | Lancaster Park, AB T0A 2H0 | 1977-03-03 |
| Forces D'opÉration SpÉcial Inc. | 57 A Chemin Laverdure, Luskville, QC J0X 2G0 | 2008-01-16 |
| Conseillers Des Forces En Retraite Ltee | 6420 Victoria Ave, Suite 10, Montreal, QC | 1974-12-05 |
| Canadian Communications Cabling Fire Safety Association | 52 Bethune Street, Kirkland, QC H9H 4H6 | 2002-02-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAISSE EDUCATIONNELLE DE L'ASSOCIATION DES COMMUNICATIONS ET ELECTRONIQUES DES FORCES ARMEES DU CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.