CARRY BAY MARINA AND CAMPGROUND INC. (Corporation# 1959794) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 22, 1985.
| Corporation ID | 1959794 |
| Business Number | 100829290 |
| Corporation Name | CARRY BAY MARINA AND CAMPGROUND INC. |
| Registered Office Address |
2101 Aird Avenue Montreal QC H1V 2W3 |
| Incorporation Date | 1985-07-22 |
| Dissolution Date | 1997-12-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LYNNE HYNES | 592 EMPIRE AVENUE, GREENFIELD PARK QC J4V 1W2, Canada |
| ROBERT ELDRED | P.O. BOX 207, NORTH HERO, VERMONT , United States |
| JOHN T. HYNES | 592 EMPIRE AVENUE, GREENFIELD PARK QC J4V 1W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-21 | 1985-07-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-22 | current | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 |
| Name | 1985-07-22 | current | CARRY BAY MARINA AND CAMPGROUND INC. |
| Status | 1997-12-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-02-18 | 1997-12-23 | Active / Actif |
| Status | 1992-11-01 | 1993-02-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-12-23 | Dissolution | |
| 1985-07-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-03-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1996-03-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 105271 Canada Inc. | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 | 1981-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jet D'eau Mrw Inc. | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 | 1998-11-09 |
| 3114767 Canada Inc. | 2101 Aird Ave, Montreal, QC H1V 2W3 | 1995-02-03 |
| Gestion Financiere G.r.k. Ltee | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 | 1977-01-17 |
| Metalock (canada) Inc. | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 | 1982-12-16 |
| Mount Royal/walsh Inc. | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solidlink Live Development Group Inc. | 2097 Viau, Suite 109, Montreal, QC H1V 0A7 | 2009-12-02 |
| Productions Ad Libitum, Inc. | 2097, Rue Viau, #308, Montreal, QC H1V 0A7 | 2000-09-06 |
| FÉdÉration QuÉbÉcoise De Kite | 4545 Avenue Pierre-de Coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 2009-04-30 |
| Kin-ball Canada | 4545 Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 2000-11-23 |
| Le Club De La MГ©daille D'or Inc. | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 1979-11-21 |
| PÉtanque Canada | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 1978-10-04 |
| 8481946 Canada Inc. | 5000 Sherbrooke Street East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2013-04-06 |
| 8067970 Canada Inc. | 5000, Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 2012-02-01 |
| 3970094 Canada Inc. | 5222 Sheerbrooke St. East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2001-11-16 |
| 2990181 Canada Inc. | 5000 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 1993-12-31 |
| Find all corporations in postal code H1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LYNNE HYNES | 592 EMPIRE AVENUE, GREENFIELD PARK QC J4V 1W2, Canada |
| ROBERT ELDRED | P.O. BOX 207, NORTH HERO, VERMONT , United States |
| JOHN T. HYNES | 592 EMPIRE AVENUE, GREENFIELD PARK QC J4V 1W2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1V2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vetements De Sport Phil Carry Ltee | 1117 St. Catherine Street West, Suite 923, Montreal, QC H3B 1H9 | 1980-12-17 |
| Amplitude Ventures Employee and Carry Gp Inc. | 3, Place Ville-marie, Suite 12350, Montreal, QC H3B 0E7 | 2019-09-12 |
| Vitrerie Marina Ltee | 60 Rue Aqueduc, Place Marina, Repentigny, QC J6A 5L4 | 1978-08-18 |
| Animalerie Marina Ltee | 4852 Sources Rd, Dollard Des Ormeaux, QC H8Y 3C7 | 1972-06-26 |
| Mj Marina Company Inc. | 4000 De Maisonneuve Ouest, Porte 1210, Westmount, QC H3Z 1J9 | 1998-09-25 |
| Marina Del Rey Foods Inc. | 200 Stinson Street, St-laurent, QC H4N 2E7 | 2009-03-24 |
| Marina Del Rey Foods Inc. | 2105 Rue Monterey, Laval, QC H7L 3T6 | |
| Marina Oil Inc. | 1900 Rue Moreau, Montreal, QC H1W 2L9 | 1980-07-30 |
| Marina Clarence Marina Inc. | 105-136 Edwards, Rockland, ON K4K 1T5 | 2004-04-28 |
| Les Services Immobiliers Marina Apraxine Inc. | 5316 Duquette Avenue, Montreal, QC H4A 1J4 | 1981-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARRY BAY MARINA AND CAMPGROUND INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.