105271 CANADA INC. (Corporation# 1127161) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 10, 1981.
| Corporation ID | 1127161 |
| Business Number | 105807903 |
| Corporation Name | 105271 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2101 Aird Avenue Montreal QC H1V 2W3 |
| Incorporation Date | 1981-04-10 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN T. HYNES | 127 ISABEL STREET, GREENFIELD PARK QC J4V 2P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-09 | 1981-04-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-04-10 | current | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 |
| Name | 1981-04-10 | current | 105271 CANADA INC. |
| Status | 2008-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-08-18 | 2008-04-01 | Active / Actif |
| Status | 1994-08-01 | 1994-08-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-03-26 | Amendment / Modification | |
| 1981-04-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2006-12-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-01-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2004-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carry Bay Marina and Campground Inc. | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 | 1985-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jet D'eau Mrw Inc. | 2101 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2W3 | 1998-11-09 |
| 3114767 Canada Inc. | 2101 Aird Ave, Montreal, QC H1V 2W3 | 1995-02-03 |
| Gestion Financiere G.r.k. Ltee | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 | 1977-01-17 |
| Metalock (canada) Inc. | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 | 1982-12-16 |
| Mount Royal/walsh Inc. | 2101 Aird Ave., Montreal, QC H1V 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solidlink Live Development Group Inc. | 2097 Viau, Suite 109, Montreal, QC H1V 0A7 | 2009-12-02 |
| Productions Ad Libitum, Inc. | 2097, Rue Viau, #308, Montreal, QC H1V 0A7 | 2000-09-06 |
| FÉdÉration QuÉbÉcoise De Kite | 4545 Avenue Pierre-de Coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 2009-04-30 |
| Kin-ball Canada | 4545 Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 2000-11-23 |
| Le Club De La MГ©daille D'or Inc. | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 1979-11-21 |
| PÉtanque Canada | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 1978-10-04 |
| 8481946 Canada Inc. | 5000 Sherbrooke Street East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2013-04-06 |
| 8067970 Canada Inc. | 5000, Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 2012-02-01 |
| 3970094 Canada Inc. | 5222 Sheerbrooke St. East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2001-11-16 |
| 2990181 Canada Inc. | 5000 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 1993-12-31 |
| Find all corporations in postal code H1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN T. HYNES | 127 ISABEL STREET, GREENFIELD PARK QC J4V 2P8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1V2W3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 105271 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.