GENAR DEVELOPPEMENT INC. (Corporation# 195961) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 1977.
| Corporation ID | 195961 |
| Business Number | 101977825 |
| Corporation Name | GENAR DEVELOPPEMENT INC. |
| Registered Office Address |
39 Av. Hotel-de-ville Vaudreuil Dorion QC J7V 1N2 |
| Incorporation Date | 1977-03-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCEL D. LEGAULT | 39, AV. HÔTEL-DE-VILLE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 1N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-03-27 | 1977-03-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-06-09 | current | 39 Av. Hotel-de-ville, Vaudreuil Dorion, QC J7V 1N2 |
| Address | 1977-03-28 | 2005-06-09 | 276 Rue St-jacques, Suite 725, Montreal, QC H2Y 1N3 |
| Name | 1977-03-28 | current | GENAR DEVELOPPEMENT INC. |
| Status | 1988-01-21 | current | Active / Actif |
| Status | 1986-07-05 | 1988-01-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-03-06 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Directors Changed. |
| 1977-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-09-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-08-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 39 AV. HOTEL-DE-VILLE |
| City | VAUDREUIL DORION |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 1N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Reprodev Inc. | 39 Hotel-de-ville, Vaudreuil-dorion, QC J7V 1N2 | 1983-12-02 |
| Le Groupe Derimar Inc. | 39, Av. Hotel-de-ville, Vaudreuil-dorion, QC J7V 1N2 | 1982-03-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCEL D. LEGAULT | 39, AV. HÔTEL-DE-VILLE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 1N2, Canada |
| City | VAUDREUIL DORION |
| Post Code | J7V 1N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Co-genar Limitee | 6070 Sherbrooke Est, Suite 204, Montreal, QC H1N 1C1 | 1979-09-13 |
| Developpement Rtg Inc. | 260 Rue St-raymond #201, Gatineau, QC J9A 3G7 | 1990-06-04 |
| Cogeor Developpement Inc. | 901 Rue May, Ottawa, ON | 1979-04-03 |
| Clevek Developpement Inc. | 50-c, Rue St-raymond, Gatineau, QC J8Y 1R7 | 2004-04-14 |
| Developpement Lavergne Inc. | 24, Rue De L'opale, Cantley, QC J8V 0K2 | 2006-03-01 |
| Karisi Developpement Inc. | 75 Rue Fraser, #39, Sherbrooke, QC J1J 2V2 | 1989-02-28 |
| Developpement U.k. Cambridge Inc. | 430 Sherbrooke Est, MontrÉal, QC H2L 1J6 | 2009-04-06 |
| Developpement Oka Sur Le Lac Inc. | 19 5e Rue, Pointe Aux Anglais, Oka, QC J0N 1E0 | 1986-08-25 |
| Focus Developpement | 7600 7e Av, Laval, QC H7R 2Z9 | 2020-01-15 |
| Developpement P.b.b.j. Inc. | 440 Beaumont, Montreal, QC H3N 1T7 | 1989-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on GENAR DEVELOPPEMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.