DEVELOPPEMENT RTG INC. (Corporation# 2613182) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1990.
| Corporation ID | 2613182 |
| Business Number | 130025703 |
| Corporation Name | DEVELOPPEMENT RTG INC. |
| Registered Office Address |
260 Rue St-raymond #201 Gatineau QC J9A 3G7 |
| Incorporation Date | 1990-06-04 |
| Dissolution Date | 2014-06-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROGER TREMBLAY | 7 ST-RAPHAEL, GATINEAU QC J8T 5M1, Canada |
| JEAN-GUY GAUTHIER | 154 BOUL.DE LUCERNE #306, GATINEAU QC J9A 3V9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-03 | 1990-06-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-09-14 | current | 260 Rue St-raymond #201, Gatineau, QC J9A 3G7 |
| Address | 1990-06-04 | 2009-09-14 | 350 Ch De La Montagne, Hull, QC J8Z 2M2 |
| Name | 2002-08-30 | current | DEVELOPPEMENT RTG INC. |
| Name | 1993-12-09 | 2002-08-30 | Les Placements Begatrem Inc. |
| Name | 1990-06-04 | 1993-12-09 | 173901 CANADA INC. |
| Status | 2014-06-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-12-05 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-29 | 2011-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-04 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-30 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1990-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2010-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2010-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Planetary Hydrogen Inc. | 260 Boulevard Saint-raymond, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2019-10-08 |
| Foci Solutions Inc. | 260 Saint-raymond Blvd., Suite 205, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2015-01-22 |
| Clinique Dentaire Dr.mansouri Inc. | 260 Boulevard St-raymond, Local 202, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2012-11-21 |
| Boldradius Solutions Inc. | 260 Saint-raymond Blvd, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2011-10-25 |
| Physio Du Plateau De La Capitale Inc. | 106-260 Blv. St- Raymond, Suite 106, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2005-08-26 |
| DÉveloppements Primforce Inc. | 260, Blvd Saint-raymond, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2004-05-14 |
| 6112269 Canada Inc. | 260 Rue St-raymond, Suite 111, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2003-06-26 |
| 4103319 Canada Inc. | 350 Ch. De La Montagne, Bur. 204, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2002-08-26 |
| 4024095 Canada Inc. | 260, Blvd St-raymond, Suite 111, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2002-03-07 |
| 4024109 Canada Inc. | 260, Blvd. St-raymond, Suite 111, Gatineau, QC J9A 3G7 | 2002-03-07 |
| Find all corporations in postal code J9A 3G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROGER TREMBLAY | 7 ST-RAPHAEL, GATINEAU QC J8T 5M1, Canada |
| JEAN-GUY GAUTHIER | 154 BOUL.DE LUCERNE #306, GATINEAU QC J9A 3V9, Canada |
| City | Gatineau |
| Post Code | J9A 3G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cogeor Developpement Inc. | 901 Rue May, Ottawa, ON | 1979-04-03 |
| Developpement U.k. Cambridge Inc. | 430 Sherbrooke Est, MontrÉal, QC H2L 1J6 | 2009-04-06 |
| Clevek Developpement Inc. | 50-c, Rue St-raymond, Gatineau, QC J8Y 1R7 | 2004-04-14 |
| Developpement Lavergne Inc. | 24, Rue De L'opale, Cantley, QC J8V 0K2 | 2006-03-01 |
| Developpement Oka Sur Le Lac Inc. | 19 5e Rue, Pointe Aux Anglais, Oka, QC J0N 1E0 | 1986-08-25 |
| Developpement P.b.b.j. Inc. | 440 Beaumont, Montreal, QC H3N 1T7 | 1989-10-10 |
| Karisi Developpement Inc. | 75 Rue Fraser, #39, Sherbrooke, QC J1J 2V2 | 1989-02-28 |
| Focus Developpement | 7600 7e Av, Laval, QC H7R 2Z9 | 2020-01-15 |
| Dai-co Developpement Ltee | 52 Est, Rue Frontenac, St-bruno, QC J3V 1B4 | 1977-12-20 |
| Co.de.ma. Consultant En Developpement Maraicher Inc. | 219 Rue St-louis, Sherrington, QC J0L 2N0 | 1987-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEVELOPPEMENT RTG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.