BRIAR INTERNATIONAL BUSINESS RESOURCES INC. (Corporation# 1959310) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 15, 1985.
| Corporation ID | 1959310 |
| Business Number | 128855269 |
| Corporation Name | BRIAR INTERNATIONAL BUSINESS RESOURCES INC. |
| Registered Office Address |
30 Main Street Manotick ON K0A 2N0 |
| Incorporation Date | 1985-07-15 |
| Dissolution Date | 1995-12-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AIMEE BRITTEN | RR 1, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| RONALD BRITTEN | RR 1, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-14 | 1985-07-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-15 | current | 30 Main Street, Manotick, ON K0A 2N0 |
| Name | 1987-07-21 | current | BRIAR INTERNATIONAL BUSINESS RESOURCES INC. |
| Name | 1985-07-15 | 1987-07-21 | BRIAR INTERNATIONAL BUSINESS RESOURCES LTD. |
| Status | 1995-12-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-11-02 | 1995-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-15 | 1987-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-04 | Dissolution | |
| 1985-07-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3159311 Canada Inc. | 5228 Mclean Cres, Manotick, ON K0A 2N0 | 1995-06-23 |
| I.s.i. Surgical Instruments Canada Limited | 5735 Knights Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1994-08-15 |
| Arban Terrazzo Tile & Marble Ltd. | 1316 Squire Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1992-03-06 |
| Pan Global Gem Mines (canada) Inc. | 5494 Main Street North, Manotick, ON K0A 2N0 | 1991-07-26 |
| Dle Data-link International Corp. | 1227 Clothier Court, Manotick, ON K0A 2N0 | 1991-05-07 |
| 175099 Canada Inc. | 1231 Fairway Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1990-09-11 |
| Hulang Freight Connections Inc. | 1010 River Road, Manotick, ON K0A 2N0 | 1989-09-15 |
| Institut Jane Goodall (canada) | 5696 Rideau Valley Dr., R.r. 2, Box 682, Manotick, ON K0A 2N0 | 1989-08-17 |
| Pastinella Canada Ltd. | 6351 Rideau Valley Drive North, R.r. 3, Manotick, ON K0A 2N0 | 1988-06-06 |
| 160982 Canada Inc. | Rr 2, Conc 9, Lot 6, Clarence Creek, ON K0A 2N0 | 1988-03-10 |
| Find all corporations in postal code K0A2N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AIMEE BRITTEN | RR 1, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| RONALD BRITTEN | RR 1, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| City | MANOTICK |
| Post Code | K0A2N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Forlaw International Business Resources, Ltd. | 575 Donegani Ave, Pointe Claire, QC H9R 5S1 | 1994-08-29 |
| Strategies Plus International Business Resources Inc. | 347 Leon Avenue, Suite 210, Kelowna, BC V1Y 8C7 | 1999-06-01 |
| Diamond Rock Resources Ltd. | 2375 Briar Hill Drive, Ottawa, ON K1H 7A7 | 1995-09-28 |
| Maison De Mode Briar Ltee | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1100, Montreal, QC H3B 1R2 | 1971-03-30 |
| Les Promotions En Publicite Briar Ltee | 9479 Rue Eastman, Lasalle, QC H8R 2K9 | 1981-10-14 |
| Gestion Briar Hollow Inc. | 1116 Colborne Cres. Sw, Calgary, AB T2T 0P9 | 1985-12-30 |
| Subzero Business Resources Inc. | 5566 Creditrise Pl, Mississauga, ON L5M 6E3 | 2011-09-14 |
| M.a.n.t.i.s. Business Resources Inc. | 5929 Pineglade Cr., Gloucester, ON K1W 1G9 | 1995-06-14 |
| Smartstart Business Resources Inc. | 1104, 9803 24 Street Sw, Calgary, AB T2V 1S5 | 2001-01-30 |
| Asfa Business Resources Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 400, Ottawa, ON | 1977-12-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on BRIAR INTERNATIONAL BUSINESS RESOURCES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.