HULANG FREIGHT CONNECTIONS INC. (Corporation# 2517787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 1989.
| Corporation ID | 2517787 |
| Business Number | 121365415 |
| Corporation Name | HULANG FREIGHT CONNECTIONS INC. |
| Registered Office Address |
1010 River Road Manotick ON K0A 2N0 |
| Incorporation Date | 1989-09-15 |
| Dissolution Date | 2002-09-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID E. LANGLEY | 1010 RIVER ROAD, BOX 487, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| GEORGE F. HUARD | RR 2, BOX 1624, STITTSVILLE ON K0A 3G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-14 | 1989-09-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-15 | current | 1010 River Road, Manotick, ON K0A 2N0 |
| Name | 1989-09-15 | current | HULANG FREIGHT CONNECTIONS INC. |
| Status | 2002-09-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-01-01 | 2002-09-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-09-15 | 1995-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-09-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1992-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1992-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3159311 Canada Inc. | 5228 Mclean Cres, Manotick, ON K0A 2N0 | 1995-06-23 |
| I.s.i. Surgical Instruments Canada Limited | 5735 Knights Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1994-08-15 |
| Arban Terrazzo Tile & Marble Ltd. | 1316 Squire Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1992-03-06 |
| Pan Global Gem Mines (canada) Inc. | 5494 Main Street North, Manotick, ON K0A 2N0 | 1991-07-26 |
| Dle Data-link International Corp. | 1227 Clothier Court, Manotick, ON K0A 2N0 | 1991-05-07 |
| 175099 Canada Inc. | 1231 Fairway Drive, Manotick, ON K0A 2N0 | 1990-09-11 |
| Institut Jane Goodall (canada) | 5696 Rideau Valley Dr., R.r. 2, Box 682, Manotick, ON K0A 2N0 | 1989-08-17 |
| Pastinella Canada Ltd. | 6351 Rideau Valley Drive North, R.r. 3, Manotick, ON K0A 2N0 | 1988-06-06 |
| 160982 Canada Inc. | Rr 2, Conc 9, Lot 6, Clarence Creek, ON K0A 2N0 | 1988-03-10 |
| M. Sevigny Associates (1987) Ltd. | Riveau Valley Drive, Box 540, Manotick, ON K0A 2N0 | 1987-11-19 |
| Find all corporations in postal code K0A2N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID E. LANGLEY | 1010 RIVER ROAD, BOX 487, MANOTICK ON K0A 2N0, Canada |
| GEORGE F. HUARD | RR 2, BOX 1624, STITTSVILLE ON K0A 3G0, Canada |
| City | MANOTICK |
| Post Code | K0A2N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fresh Fruit Connections Inc. | 9248 Pie Ix Boulevard, Montreal, QC H1Z 4H7 | 2008-02-08 |
| World Trade Connections S.a.r.l. Inc. | 86 Place Jason, Candiac, QC J5R 3P9 | 1994-05-17 |
| Alternate Connections S.a. Inc. | 4200 Boul. St-laurent, Suite 1100, Montreal, QC H2W 2R2 | 1988-08-30 |
| H B Connections Inc. | 8190 Ch. Royden, Mont-royal, QC H4P 2T2 | 2004-10-22 |
| Les Connections Robin Ltee | 1396 Ouest Ste-catherine, Suite 214, Montreal, QC | 1985-05-31 |
| Armo Business Connections U.S.A. Inc. | 108 Michael Cr, Beaconsfield, QC H9W 2C6 | 2004-08-13 |
| Connections International (lmv) Inc. | 1 Cedarwood Crescent, Kirkland, QC H9J 2Z5 | 1993-11-17 |
| Mokbel Connections Inc. | 4331 Garand, St-laurent, QC H4R 2B4 | 2002-11-19 |
| Universal Freight and Transportation Inc. | 2800 Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2Z7 | |
| Personalized Connections Inc. | 43 Lyall St, Ottawa, ON K2E 5G9 | 2006-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on HULANG FREIGHT CONNECTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.