VIDEOVEND BOX OFFICE INC. (Corporation# 1718487) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 1984.
| Corporation ID | 1718487 |
| Business Number | 883852931 |
| Corporation Name | VIDEOVEND BOX OFFICE INC. |
| Registered Office Address |
2735 Matheson Boulevard Unit 6 Mississauga ON L4W 4M8 |
| Incorporation Date | 1984-06-14 |
| Dissolution Date | 1991-12-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN A. LACK | 312 EAST 53RD STREET, NEW YORK 10022, United States |
| HAROLD L. JONES | 89 TORLAKE CRESCENT, TORONTO ON M8Z 1B4, Canada |
| PAUL A. CARROLL | 38 MAPLE AVENUE, TORONTO ON M4W 2T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1984-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1984-06-13 | 1984-06-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-01-15 | current | 2735 Matheson Boulevard, Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 |
| Name | 1984-07-23 | current | VIDEOVEND BOX OFFICE INC. |
| Name | 1984-06-14 | 1984-07-23 | 133440 CANADA LIMITED |
| Status | 1991-12-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-11-14 | 1991-12-27 | Active / Actif |
| Status | 1986-10-04 | 1986-11-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-12-27 | Dissolution | |
| 1984-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1987-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1987-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1987-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2735 MATHESON BOULEVARD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Autovend Technology Corp. | 2735 Matheson Boulevard, Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 | 1985-02-26 |
| Nelson Vending Technology Limited | 2735 Matheson Boulevard, Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ajay Amazing Technologies Inc. | 2735 Matheson Boulevard East, Unit 2, Mississauga, ON L4W 4M8 | 1989-11-02 |
| Nelson Videovend Ltd. | 2735 Matheson Blvd, Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 | |
| Nvt Limited | 2735 Matheson Blvd., Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN A. LACK | 312 EAST 53RD STREET, NEW YORK 10022, United States |
| HAROLD L. JONES | 89 TORLAKE CRESCENT, TORONTO ON M8Z 1B4, Canada |
| PAUL A. CARROLL | 38 MAPLE AVENUE, TORONTO ON M4W 2T7, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W4M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nelson Videovend Ltd. | 2735 Matheson Blvd, Unit 6, Mississauga, ON L4W 4M8 | |
| Office Ink Ltd. | 15 Fort York Blvd., Suite 1012, Toronto, ON M5V 3Y4 | |
| My Office / Your Office Business Service Centre Inc. | 4234 Lawrence Avenue East, Unit 6, Scarborough, ON M1E 4M8 | 2012-05-01 |
| Office De Recouvrement National O.r.n. Ltee | 3221 Autoroute 440 Ouest, #221, Laval, QC H7P 5P2 | 2001-09-27 |
| L’office De Certification Commerciale Du Québec Inc. | 1565 Boul. De L’avenir, Suite 206, Laval, QC H7S 2N5 | 1928-05-01 |
| Central Import Office (o.c.i.) Inc. | 2089 De La Province, Longueuil, QC J4G 1S6 | 1994-01-19 |
| Patzer Office Equipment Ltd. | 9th Floor- 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | |
| 10720623 Canada Limited | 1 Fisher River Band Office, Fisher River Band Office, Koostatak, MB R0C 1S0 | 2018-04-06 |
| 10720682 Canada Limited | 1 Fisher River Band Office, Fisher River Band Office, Koostatak, MB R0C 1S0 | 2018-04-06 |
| Your Office Source Inc. | 514 Thorndale, Waterloo, ON N2T 2A2 | 2009-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on VIDEOVEND BOX OFFICE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.