SCHNUTH ARMSTRONG INC. (Corporation# 1609131) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 1983.
| Corporation ID | 1609131 |
| Business Number | 888769387 |
| Corporation Name | SCHNUTH ARMSTRONG INC. |
| Registered Office Address |
5010 46th Street Drawer 1740 Lloydminster AB T9V 0C5 |
| Incorporation Date | 1983-11-28 |
| Dissolution Date | 2000-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G.E. ARMSTRONG | 624 CANTRELL PLACE S.W., CALGARY AB T2W 2E5, Canada |
| R.D. SCHNUTH | 115 DEER PARK PLACE S.E., CALGARY AB T2J 5L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-11-27 | 1983-11-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-11-28 | current | 5010 46th Street Drawer 1740, Lloydminster, AB T9V 0C5 |
| Name | 1983-11-28 | current | SCHNUTH ARMSTRONG INC. |
| Status | 2000-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-01 | 2000-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-16 | 1994-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5010 46TH STREET DRAWER 1740 |
| City | LLOYDMINSTER |
| Province | AB |
| Postal Code | T9V 0C5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maji and Meno | 11 - 5405 44 Street, Lloydminster, AB T9V 0A9 | 2020-01-21 |
| Godzilla Entertainment Corp. | 5501-44st, Lloydminster, AB T9V 0B1 | 2008-01-09 |
| Mcr Seafood Inc. | 2b, 5629 - 44th Street, Lloydminster, AB T9V 0B2 | 2007-10-12 |
| Rmo Contracting Ltd. | 5318 45 Street, Lloydminster, AB T9V 0B7 | 2013-04-10 |
| St-up Engineering Ltd. | 5009 - 47th Street, Lloydminster, AB T9V 0E8 | 2007-04-24 |
| Dirty Rabbit Eatery & Lounge Inc. | 5513 47 Street, Lloydminster, AB T9V 0G9 | 2019-05-17 |
| 11938509 Canada Ltd. | 5014-48st, Lloydminster, AB T9V 0H8 | 2020-03-03 |
| Human Fuel Inc. | 5016 - 48 Street, Lloydminster, AB T9V 0H8 | 2019-06-28 |
| Garrison Gutter Guard Ltd. | 5014 - 48 Street, 2nd Floor, Lloydminster, AB T9V 0H8 | 2019-01-09 |
| Maybe The One Ltd. | 5014 48th Street, 2nd Floor, Lloydminster, AB T9V 0H8 | 2012-11-22 |
| Find all corporations in postal code T9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G.E. ARMSTRONG | 624 CANTRELL PLACE S.W., CALGARY AB T2W 2E5, Canada |
| R.D. SCHNUTH | 115 DEER PARK PLACE S.E., CALGARY AB T2J 5L5, Canada |
| City | LLOYDMINSTER |
| Post Code | T9V0C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Armstrong Muscle Depot Inc. | Unit 3, 211 Armstrong Avenue, Georgetown, ON L7G 4X5 | 2005-02-23 |
| The Armstrong-spallumcheen Chamber of Commerce | Box 118, Armstrong, BC V0E 1B0 | 1951-03-14 |
| Location Armstrong Quebec Ltee | 200 St. Jacques Ouest, Suite 900, Montreal, QC H2Y 1M1 | 1980-02-08 |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | Scotia Plaza, Suite 2100, 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3C2 | |
| Armstrong World Industries Canada Ltd. | 40 King Street West, Suite 2100, Scotia Plaza, Toronto, ON M5H 3C2 | |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | 6911 Decarie Boulevard, Montreal, QC H3W 3E5 | 1910-11-03 |
| Armstrong & Quaile Associates Inc. | 5858 Rideau Valley Drive North, Suite 2, Manotick, ON K4M 1B3 | |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | 6911 Decarie Boulevard, Montreal, QC H3W 3E5 | |
| Les Services De Gerance John D. Armstrong Ltee | 4589 Hingston Ave., Montreal, QC H4A 2K2 | 1980-08-22 |
| Armstrong Financial Services Inc. | 1 Westmount Square, Suite 425, Westmount, QC H3Z 2P9 | 2017-09-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on SCHNUTH ARMSTRONG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.