SERVICE PAUSE CAFE MAT INC. (Corporation# 1608851) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 2, 1983.
| Corporation ID | 1608851 |
| Business Number | 104797311 |
| Corporation Name | SERVICE PAUSE CAFE MAT INC. |
| Registered Office Address |
72 Du Port Matane QC G4W 3M8 |
| Incorporation Date | 1983-12-02 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIO FOURNIER | 372 BOIS-JOLI, MATANE QC G4W 3R3, Canada |
| RAYNALD VERREAULT | 436 DU SAULT, MATANE QC G4W 3Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-01 | 1983-12-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-02 | current | 72 Du Port, Matane, QC G4W 3M8 |
| Name | 1983-12-02 | current | SERVICE PAUSE CAFE MAT INC. |
| Status | 1996-05-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1983-12-02 | 1996-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-12-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1994-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1994-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De DÉveloppement Et De Recherche En Intelligence NumÉrique (cdrin) | 608 Ave St-redempteur, Matane, QC G4W 0E1 | 2007-09-06 |
| Magasin StÉphane Boisvert Inc. | 145, Rue Piuze, Matane, QC G4W 0H7 | 2012-06-13 |
| Chantier Naval Matane Inc. | 57 Rue Brillant, Matane, QC G4W 0J7 | 1987-09-21 |
| Murray, Charest Et Ross, Courtiers D'assurances Generales Inc. | 548 Du Phare Est, Local 201, Matane, QC G4W 1A7 | 1983-12-30 |
| 6279503 Canada Inc. | 727, Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 2004-08-31 |
| 3733378 Canada Inc. | 727 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 2000-03-17 |
| Garage Gerard Philibert Inc. | 795 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 1982-09-02 |
| 3924653 Canada Inc. | 664 Due Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 2001-08-14 |
| Gestion Marial Bouffard Inc. | 700 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 1979-08-20 |
| Denis Decoration Limitee | 870 Ave Du Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 1978-02-02 |
| Find all corporations in postal code G4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIO FOURNIER | 372 BOIS-JOLI, MATANE QC G4W 3R3, Canada |
| RAYNALD VERREAULT | 436 DU SAULT, MATANE QC G4W 3Y6, Canada |
| City | MATANE |
| Post Code | G4W3M8 |
| Category | cafe |
| Category + City | cafe + MATANE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Service De Pause-cafe Universel Inc. | 3212 Francis Hugues, Laval, QC H7L 5A7 | 1985-09-23 |
| L'association De Service De Pause-cafe Quebec | 7045 Trans Canadienne, St Laurent, QC H4T 1A2 | 1979-06-07 |
| Pause Cafe Du Vieux-montreal Inc. | 324 Rue St-paul Ouest, MontrÉal, QC H2Y 2A3 | 1999-12-17 |
| Pause Cafe Relaxe Inc. | 1090 Neuville, Repentigny, QC J5Y 3G1 | 1979-11-16 |
| La Pause Cafe A Son Meilleur Du Haut Richelieu Inc. | 323 3e Rang, R.r. # 1, Iberville, QC J2X 4J2 | 1981-02-17 |
| Service Pause CafÉ Mat Inc. | 35, Rue Savard, C P 98, Matane, QC G4W 3M9 | |
| Service De Cafe L.l. Belmont Inc. | 406 Crepeau, Suite 414, St-laurent, QC H4N 1N3 | 1989-12-18 |
| Service Cafe Robert Ltee | 632 Rue Desormeaux, Sherbrooke, QC J1G 2T7 | 1979-11-01 |
| Cafe-service Chantecler Inc. | 9750 Ouest, Boul. Gouin, Pierrefonds, QC H8Y 1R5 | 1979-03-02 |
| Gestion Le Cafe Hot Inc. | Place Du Canada, Suite 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1991-12-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICE PAUSE CAFE MAT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.