CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN INTELLIGENCE NUMÉRIQUE (CDRIN) (Corporation# 4441648) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2007.
| Corporation ID | 4441648 |
| Business Number | 841322811 |
| Corporation Name | CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN INTELLIGENCE NUMÉRIQUE (CDRIN) |
| Registered Office Address |
608 Ave St-redempteur Matane QC G4W 0E1 |
| Incorporation Date | 2007-09-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE BÉDARD | 616 avenue Saint-Rédempteur, Matane QC G4W 1L1, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS CÔTÉ | 296 rue Saint-Pierre, Matane QC G4W 2B9, Canada |
| VALENTINE GODDARD | 1920 rue Baile, Montréal QC H3H 2S6, Canada |
| STEVE COLL | 312-235 avenue Saint-Jérôme, Montréal QC G4W 3A7, Canada |
| ISABELLE MARAZZANI | 222-855 rue Sainte-Catherine Est, Montréal QC H2L 4P5, Canada |
| ANDRÉ PETITCLERC | 1500-600 rue de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 4L8, Canada |
| BERNARD TESSIER | 4089 HIGHLAND, QUEBEC QC H1T 1R4, Canada |
| MARIONA FERRER | 1175 avenue Lavigerie, Québec QC G1V 4P1, Canada |
| YVES JACQUIER | 5505 BLVD SAINT-LAURENT, SUITE 500, MONTREAL QC H2T 1S6, Canada |
| JEAN BROUSSEAU | 300 allée des Ursulines, Rimouski QC G5L 3A1, Canada |
| PIERRE MOISAN | 585 BLVD CHAREST EST, SUITE 900, QUEBEC QC G1K 3J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-09-06 | 2014-09-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-16 | current | 608 Ave St-redempteur, Matane, QC G4W 0E1 |
| Address | 2007-09-06 | 2014-09-16 | 608 Avenue St-redempteur, Matane, QC G4W 0E1 |
| Name | 2019-04-08 | current | CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN INTELLIGENCE NUMÉRIQUE (CDRIN) |
| Name | 2014-09-16 | 2019-04-08 | CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN IMAGERIE NUMÉRIQUE (CDRIN) |
| Name | 2007-09-06 | 2014-09-16 | CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN IMAGERIE NUMÉRIQUE (CDRIN) |
| Status | 2014-09-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-09-06 | 2014-09-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2014-09-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Magasin StÉphane Boisvert Inc. | 145, Rue Piuze, Matane, QC G4W 0H7 | 2012-06-13 |
| Chantier Naval Matane Inc. | 57 Rue Brillant, Matane, QC G4W 0J7 | 1987-09-21 |
| Murray, Charest Et Ross, Courtiers D'assurances Generales Inc. | 548 Du Phare Est, Local 201, Matane, QC G4W 1A7 | 1983-12-30 |
| 6279503 Canada Inc. | 727, Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 2004-08-31 |
| 3733378 Canada Inc. | 727 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 2000-03-17 |
| Garage Gerard Philibert Inc. | 795 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1A9 | 1982-09-02 |
| 3924653 Canada Inc. | 664 Due Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 2001-08-14 |
| Gestion Marial Bouffard Inc. | 700 Avenue Du Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 1979-08-20 |
| Denis Decoration Limitee | 870 Ave Du Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 1978-02-02 |
| Cyon De Matane Inc. | 580 Du Phare Est, Matane, QC G4W 1B1 | 1977-06-07 |
| Find all corporations in postal code G4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE BÉDARD | 616 avenue Saint-Rédempteur, Matane QC G4W 1L1, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS CÔTÉ | 296 rue Saint-Pierre, Matane QC G4W 2B9, Canada |
| VALENTINE GODDARD | 1920 rue Baile, Montréal QC H3H 2S6, Canada |
| STEVE COLL | 312-235 avenue Saint-Jérôme, Montréal QC G4W 3A7, Canada |
| ISABELLE MARAZZANI | 222-855 rue Sainte-Catherine Est, Montréal QC H2L 4P5, Canada |
| ANDRÉ PETITCLERC | 1500-600 rue de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 4L8, Canada |
| BERNARD TESSIER | 4089 HIGHLAND, QUEBEC QC H1T 1R4, Canada |
| MARIONA FERRER | 1175 avenue Lavigerie, Québec QC G1V 4P1, Canada |
| YVES JACQUIER | 5505 BLVD SAINT-LAURENT, SUITE 500, MONTREAL QC H2T 1S6, Canada |
| JEAN BROUSSEAU | 300 allée des Ursulines, Rimouski QC G5L 3A1, Canada |
| PIERRE MOISAN | 585 BLVD CHAREST EST, SUITE 900, QUEBEC QC G1K 3J2, Canada |
| City | MATANE |
| Post Code | G4W 0E1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Devec DГ©veloppement IntГ©grГ© Et NumГ©rique, Inc. | 586 Du Pin Rouge Way, Ottawa (orlГ©ans), ON K1W 0C4 | 2019-04-09 |
| NumГ©rilife VoГ»te NumГ©rique LtГ©e | 2790, Boul. Saint-martin Est, Suite 5, Laval, QC H7E 5A1 | 2017-10-18 |
| Bon Centre Research & Development Inc. | 445 Av. Thorncrest, Dorval, QC H9S 2X9 | 2020-03-31 |
| Digital Theme Center Canada Inc. | 1205 Avenue Papineau, Bureau 351, Montreal, QC H2K 4R2 | 1994-07-22 |
| Services De Consultation En Recherche Et DГ©veloppement Permani (amГ©rique Du Nord) Inc. | 8068 Croissant Cyrenne, Lasalle, QC H8P 3T1 | 2006-08-08 |
| Centre De Recherche Et De DГ©veloppement Melville Inc. | 500 Rue D'avaugour, Bureau 2050, Boucherville, QC J4B 0G6 | |
| Centre De Recherche Sur La DÉmocratie Pour Le DÉveloppement En Afrique (cerddaf) | 97-3 Ritchie, Ottawa, ON K2B 6E8 | 1999-08-19 |
| Centre Canadien De Recherche Et D'enseignement ÉsotÉrique | 9823 Boul. St-laurent, Montreal, QC H3L 2N5 | 1999-12-20 |
| Centre De Recherche Sur Les Politiques Sociales Et Le DГ©veloppement Г©comomique | 1161 BГ©langer Avenue, Suite 208, Ottawa, ON K1H 1A6 | 2014-07-29 |
| Le Centre De Recherche AppliquГ©e Et Au DГ©veloppement MultimГ©dia (creadem) Inc. | 2297 Pierre Bernard, Montreal, QC H1L 4P6 | 1996-10-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on CENTRE DE DÉVELOPPEMENT ET DE RECHERCHE EN INTELLIGENCE NUMÉRIQUE (CDRIN).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.