CLUB DE PLACEMENT MATINEE II INC. (Corporation# 1608762) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 2, 1983.
| Corporation ID | 1608762 |
| Business Number | 884112087 |
| Corporation Name | CLUB DE PLACEMENT MATINEE II INC. |
| Registered Office Address |
4 Place Ville Marie 2e Etage Montreal QC H3B 2E8 |
| Incorporation Date | 1983-12-02 |
| Dissolution Date | 1990-12-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. BERTRAND | 15 AVENUE SPRINGROVE, OUTREMONT QC H2V 3H8, Canada |
| M. GODBOUT | 16 CAMBRAI, OUTREMONT QC , Canada |
| A. PANET-RAYMOND | 205 CHEMIN COTE STE-CATHERINE, MONTREAL QC H2V 2A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-01 | 1983-12-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-02 | current | 4 Place Ville Marie, 2e Etage, Montreal, QC H3B 2E8 |
| Name | 1983-12-02 | current | CLUB DE PLACEMENT MATINEE II INC. |
| Status | 1990-12-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-04-04 | 1990-12-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-02 | 1987-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-12-21 | Dissolution | |
| 1983-12-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1984-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1984-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94135 Canada Ltee Ltd. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-09-18 |
| The Lucky Star Productions Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 411, Montreal, QC | 1979-10-05 |
| 94962 Canada Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 413, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-11-21 |
| Salus Corporation Limited | 4 Place Ville Marie, Montreal 2, QC | 1954-10-29 |
| Domicare Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1977-03-24 |
| Cinepop (valleyfield) Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1978-03-09 |
| Gestion Giren Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC | 1978-03-08 |
| Calmont Construction Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 600, Montreal, QC H3B 2E7 | 1993-05-17 |
| Cinepop (rigaud) Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-08-08 |
| 94320 Canada Ltee. | 4 Place Ville Marie, Bur 512, Montreal, QC H3B 3K9 | 1979-09-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Greenhold Inc. | 4 Place Ville Marie, Montreal, ON H3B 2E8 | 1977-05-12 |
| Greenshare Investments Limited | 4 Place Ville Marie, Montreal 113, QC H3B 2E8 | 1949-12-27 |
| Greenguard Ltd. | 4 Place Ville Marie, Montreal, QC H3B 2E8 | 1971-08-30 |
| Morgan, Ostiguy & Hudon Ltd. | 4 Place Ville Marie, Montreal, QC H3B 2E8 | 1949-08-25 |
| Services Financiers Greenlease Limitee | 4 Place Ville Marie, Montreal, QC H3B 2E8 | 1975-09-19 |
| Voyages Sports Soleil D & M Inc. | 4 Place Ville Marie, Montreal, QC H3B 2E8 | 1979-02-08 |
| Placements Peter Kilburn Inc. | 4 Place Ville Marie, 2nd Floor, Montreal, QC H3B 2E8 | 1981-11-09 |
| Name | Address |
|---|---|
| C. BERTRAND | 15 AVENUE SPRINGROVE, OUTREMONT QC H2V 3H8, Canada |
| M. GODBOUT | 16 CAMBRAI, OUTREMONT QC , Canada |
| A. PANET-RAYMOND | 205 CHEMIN COTE STE-CATHERINE, MONTREAL QC H2V 2A9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B2E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Matinee Ltee | 3711 St. Antoine Street West, Montreal, QC H4C 3P6 | 1988-12-29 |
| Agence De Placement Rti Inc. | 2230 Des Trois-rivieres Avenue, Laval, QC H7E 4Z1 | 2001-03-06 |
| Matinee Video Centres Inc. | 160 Elgin Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1N 8S3 | 1982-08-06 |
| Agence De Placement Ccn Inc. | 25 Marquette, Kirkland, QC H9H 3X8 | 1987-03-18 |
| R & L Connexions - Service De Placement Et Consultation D'affaires Inc. | 51 Rue Colbert, MontrГ©al, QC H8Y 3S2 | 2015-09-16 |
| Placement Isb Inc. | 1249 Rue Metcalfe, MontrГ©al, QC H3B 2V5 | |
| Association De Placement En Personnel Agences & Conseillers | 26 College St., P.o.box 183, Kitchener, ON N2G 3X9 | 1976-04-01 |
| Agence De Placement Nurseinc IncorporГ©e | 7 Rue Г‰douard-lalonde #206, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0X5 | 2020-08-10 |
| Les Aviseurs En Placement Bonwindsor Ltee | 1450 City Councillors St., 3rd Fl, Montreal, QC H3A 2E6 | 1969-04-26 |
| Recrutement Et Placement En SantÉ Djl2 Inc. | 10939, Avenue St-julien, Montréal, QC H1H 3Y4 | 2019-10-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on CLUB DE PLACEMENT MATINEE II INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.