DOMICARE INC. (Corporation# 195812) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 24, 1977.
| Corporation ID | 195812 |
| Corporation Name | DOMICARE INC. |
| Registered Office Address |
4 Place Ville Marie Suite 512 Montreal QC H3B 2E7 |
| Incorporation Date | 1977-03-24 |
| Dissolution Date | 1982-12-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARY PAYSON | 9045 GOUIN BLVD, MONTREAL QC H4K 1C3, Canada |
| RAE HEENAN | 603 BELMONT, WESTMOUNT QC H3Y 2W1, Canada |
| RUSSELL PAYSON | 9045 GOUIN BLVD, MONTREAL QC H4K 1C3, Canada |
| KATHLEEN MACCULLOCH | 41 BRUCE AVE, WESTMOUNT QC H3Z 2E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-03-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-03-23 | 1977-03-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-03-24 | current | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 |
| Name | 1977-03-24 | current | DOMICARE INC. |
| Status | 1982-12-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1977-03-24 | 1982-12-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-12-30 | Dissolution | |
| 1977-03-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94135 Canada Ltee Ltd. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-09-18 |
| The Lucky Star Productions Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 411, Montreal, QC | 1979-10-05 |
| 94962 Canada Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 413, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-11-21 |
| Salus Corporation Limited | 4 Place Ville Marie, Montreal 2, QC | 1954-10-29 |
| Cinepop (valleyfield) Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1978-03-09 |
| Gestion Giren Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC | 1978-03-08 |
| Calmont Construction Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 600, Montreal, QC H3B 2E7 | 1993-05-17 |
| Cinepop (rigaud) Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-08-08 |
| 94320 Canada Ltee. | 4 Place Ville Marie, Bur 512, Montreal, QC H3B 3K9 | 1979-09-26 |
| La Baie De L'est - Exploration D'auriferes Limitee | 4 Place Ville Marie, Suite 403, Montreal, QC H3B 2E7 | 1927-10-31 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 93499 Canada Ltee/ltd. | 4 Place Ville-marie, Bureau 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1979-08-08 |
| Foxstep Investments Ltd. | 4 Place Ville- Marie, Ste 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1974-09-23 |
| 81809 Canada Ltee | 4 Place Ville Marie, Bureau 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1977-06-28 |
| Chilis International Ltd. | 4 Place Ville Marie, Bureau 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1977-08-26 |
| Cinemanagement (montreal) Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1977-08-26 |
| 85308 Canada Ltd./ltee | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1977-11-24 |
| Unelectric Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1978-01-09 |
| Trans Continental Granite Inc. | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1978-02-22 |
| Aviaco Traders Limited | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal 113, QC H3B 2E7 | 1969-11-05 |
| Papier Lennox Limitee | 4 Place Ville Marie, Suite 512, Montreal, QC H3B 2E7 | 1972-01-17 |
| Find all corporations in postal code H3B2E7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARY PAYSON | 9045 GOUIN BLVD, MONTREAL QC H4K 1C3, Canada |
| RAE HEENAN | 603 BELMONT, WESTMOUNT QC H3Y 2W1, Canada |
| RUSSELL PAYSON | 9045 GOUIN BLVD, MONTREAL QC H4K 1C3, Canada |
| KATHLEEN MACCULLOCH | 41 BRUCE AVE, WESTMOUNT QC H3Z 2E1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B2E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Domicare (1982) Inc. | 537 Victoria Avenue, Westmount, QC H3Y 2R3 | 1982-08-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on DOMICARE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.