The Frances and David Rubin Family Foundation Inc. (Corporation# 1565893) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565893 |
| Business Number | 889275798 |
| Corporation Name | The Frances and David Rubin Family Foundation Inc. |
| Registered Office Address |
5775 Cavendish Blvd. Suite 809 Cote St. Luc QC H4W 3L9 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOYCE SIROKY | 5776 WESTLUKE, COTE ST. LUC QC H4W 2N7, Canada |
| ELAINE GOLICK | 910 MARLBORO, TOWN OF MOUNT ROYAL QC H4P 1B9, Canada |
| MARK RUBIN | 5622 PARK HAVEN AVE., COTE ST. LUC QC H4W 1X1, Canada |
| FRANCES RUBIN | 5775 CAVENDISH BLVD., #809, COTE ST. LUC QC H4W 3L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-09-21 | 2014-10-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-08 | current | 5775 Cavendish Blvd., Suite 809, Cote St. Luc, QC H4W 3L9 |
| Address | 2014-07-07 | 2014-10-08 | 191 Eton Crescent, Hampstead, QC |
| Address | 2001-03-31 | 2014-07-07 | 191 Eton Crescent, Hampstead, QC H3X 3K4 |
| Address | 1983-09-21 | 2001-03-31 | 1 Westmount Square, Room 1212, Montreal, QC H3X 3K4 |
| Name | 2014-10-08 | current | The Frances and David Rubin Family Foundation Inc. |
| Name | 1983-09-21 | 2014-10-08 | THE FRANCES AND DAVID RUBIN FOUNDATION INC. |
| Status | 2014-10-08 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-09-21 | 2014-10-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-06-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 5775 CAVENDISH BLVD. |
| City | COTE ST. LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 3L9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522555 Canada Inc. | 5775 Cavendish Blvd., Suite 1003, CГґte St-luc, QC H4W 3C9 | 1998-10-07 |
| 6527256 Canada Inc. | 5775 Cavendish Blvd., Suite 914, Montreal, QC H4W 3L9 | 2006-02-23 |
| Lolandy Holdings Inc. | 5775 Cavendish Blvd., Apt. 720, CГ”te St. Luc, QC H4W 3L9 | 2004-02-16 |
| B & G Spinning Mill Inc. | 5775 Cavendish Blvd., Apt 715, Cote St. Luc, QC H4W 3L1 | 1987-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Delson Royal College Inc. | 702-5775 Boulevard Cavendish, CГґte Saint-luc, QC H4W 3L9 | 2020-07-02 |
| 11683233 Canada Inc. | 5775, Cavendish Boulevard, Suite #608, Cote-saint-luc, QC H4W 3L9 | 2019-10-15 |
| RГ©novations Bellajack Inc. | 122-5775 Boulevard Cavendish, CГґte Saint-luc, QC H4W 3L9 | 2019-02-27 |
| Delight Lighting Inc. | 5775, App. 120, Cavendish Blvd., Cote Saint Luc, QC H4W 3L9 | 2014-06-29 |
| 8701288 Canada Inc. | 216-5775 Boulevard Cavendish, CГґte Saint-luc, QC H4W 3L9 | 2013-11-19 |
| 8517720 Canada Inc. | 5775 Cavendish #112, Cote St Luc, QC H4W 3L9 | 2013-05-09 |
| Daysol Inc. | 5775 Cavendish Apt 412, Cote St Luc, QC H4W 3L9 | 2012-05-29 |
| 8054517 Canada Inc. | 5775 Cavendish, Apt. 212, Cote Saint-luc, QC H4W 3L9 | 2012-01-02 |
| Photographies Pazit Perez Photographs Inc. | 5775 Cavendish Suite 801, Cote-st-luc, QC H4W 3L9 | 2010-09-15 |
| Gabella Designs Ltd. | 5775 Boul Cavendish, Apt. 517, Cote St-luc, QC H4W 3L9 | 2007-09-17 |
| Find all corporations in postal code H4W 3L9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOYCE SIROKY | 5776 WESTLUKE, COTE ST. LUC QC H4W 2N7, Canada |
| ELAINE GOLICK | 910 MARLBORO, TOWN OF MOUNT ROYAL QC H4P 1B9, Canada |
| MARK RUBIN | 5622 PARK HAVEN AVE., COTE ST. LUC QC H4W 1X1, Canada |
| FRANCES RUBIN | 5775 CAVENDISH BLVD., #809, COTE ST. LUC QC H4W 3L9, Canada |
| City | COTE ST. LUC |
| Post Code | H4W 3L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The David Family Foundation | 5690 Royalmount Avenue, Mont-royal, QC H4P 1K4 | 2011-06-03 |
| The David Gelber Family Foundation | 615 RenГ©-lГ©vesque Blvd West, Suite 600, Montreal, QC H3B 1P5 | 1970-04-10 |
| The David Bloomfield Family Foundation | 80 Boundary Road, Cornwall, ON K6H 5V3 | 1993-09-13 |
| Karen & David Maidment Family Foundation | 92 Salisbury Ave, Cambridge, ON N1S 1J5 | 2016-12-08 |
| The Angela and David Feldman Family Foundation | 190 Warren Road, Toronto, ON M4V 2S5 | 2010-12-22 |
| David and Rebecca Zelikovitz Family Charitable Foundation | 427 Laurier Avenue West, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7Y2 | 1985-10-03 |
| Norah Rubin Family Investments Ltd. | 59 Curlew Drive, Don Mills, ON M3A 2P8 | 1980-04-24 |
| Placements C. Rubin Inc. | 4950 Queen Mary Rd, Suite 422, Montreal, QC H3W 1X3 | 1990-08-23 |
| C. Rubin Holdings Inc. | 4976 Glencairn Ave., Montreal, QC H3W 2B2 | |
| David H Laberge & Associates Inc. | 62 Frances Colbert Avenue, Carp, ON K0A 1L0 | 2017-05-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Frances and David Rubin Family Foundation Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.