CENTRE DE LIQUIDATION L'ASSOMPTION A.G. INC. (Corporation# 1514288) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 1983.
| Corporation ID | 1514288 |
| Business Number | 105849269 |
| Corporation Name | CENTRE DE LIQUIDATION L'ASSOMPTION A.G. INC. |
| Registered Office Address |
702 Boul L'ange Gardien L'assomption QC J0K 1G0 |
| Incorporation Date | 1983-06-06 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK C. LIMA | 218 RUE NOTRE-DAME, APP. 609, REPENTIGNY QC J6A 7E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-05 | 1983-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1992-11-30 | current | 702 Boul L'ange Gardien, L'assomption, QC J0K 1G0 |
| Name | 1992-11-30 | current | CENTRE DE LIQUIDATION L'ASSOMPTION A.G. INC. |
| Name | 1983-06-06 | 1992-11-30 | 124439 CANADA INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-10-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-02-15 | 1995-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1986-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 702 BOUL L'ANGE GARDIEN |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3079554 Canada Inc. | 120 De L'industrie, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-10-21 |
| Investissements Niber Inc. | 279 Rang Point Du Jour Sud, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-08-01 |
| Construction Daniel DuchГЄne & Fils Inc. | 897 Rocbert, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-12-16 |
| Prosystech International Inc. | 903 Ch Du Golf, C P 3010, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-07 |
| 2958155 Canada Inc. | 1175 Boul Jacques Degeay, Assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-06 |
| Distributions Claber International Inc. | 1021 Bas L'assomption Nord, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-04-23 |
| Fil Metallique Securi-tech Inc. | 621 Point Du Jour S, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-03-19 |
| 2804433 Canada Inc. | 20 Place Le Normand, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1992-03-09 |
| Construction Et Renovation Sans Limite Ltee | 174 Larochelle, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1991-05-17 |
| 2703971 Canada Inc. | 79 Rue Labelle, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1991-04-15 |
| Find all corporations in postal code J0K1G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK C. LIMA | 218 RUE NOTRE-DAME, APP. 609, REPENTIGNY QC J6A 7E1, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J0K1G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C.l.c. Consumer Liquidation Centre Limited | 4999 Ste. Catherine Ouest, Room #245, Westmount, QC H3Z 1T3 | 1980-05-23 |
| Centre De Liquidation 10 Etoiles Inc. | 83 Maywood, Pointe-claire, QC H9R 3L3 | 1996-07-09 |
| Liquidation DÉpÔt Centre Ldc Inc. | 9975 Rue Lausanne, Montreal-nord, QC H1H 5A6 | 1999-10-26 |
| Centre De Liquidation Sava Ltee | 27 Boul Levesque, Chomedey, Laval, QC | 1980-07-24 |
| Richard Liquidation Center Ltd. | 349 Rue Villeneuve, St-eustache, QC J7P 2G3 | 1983-04-06 |
| Centre De Soins Dentaires Et D'implantologie L'assomption Inc. | 165, Boul. De L'ange-gardien, L'assomption, QC J5W 1R3 | 2010-01-25 |
| G.m.l. Discount Centre Ltd. | 10 Rue Papineau, Hull, QC | 1977-11-17 |
| Centre De Liquidation S.c. Canadienne Inc. | 1100 Rene Levesque Blvd West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4N4 | 1994-06-27 |
| Fondation Pour Le Centre Г‰ducatif Et Culturel Du Canada | 2024, Rang Du Bas De L'assomption Nord, Assomption, QC J5W 2J1 | 2018-11-20 |
| Liquidation Couronne Inc. | 429 Mayor Street, Montreal, QC H3A 1N9 | 1989-12-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on CENTRE DE LIQUIDATION L'ASSOMPTION A.G. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.