2703971 CANADA INC. (Corporation# 2703971) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 15, 1991.
| Corporation ID | 2703971 |
| Business Number | 880370069 |
| Corporation Name | 2703971 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
79 Rue Labelle L'assomption QC J0K 1G0 |
| Incorporation Date | 1991-04-15 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAIN BELANGER | 7824 DES MUGUETS, TRACY QC J3R 5C3, Canada |
| JEAN BELANGER | 1125 TREMBLAY, ST-REDEMPTEUR QC G0S 3B0, Canada |
| ROBERT BELANGER | 935 BOISCHATEL, ST-LAZARRE QC J0P 1V0, Canada |
| JOCELYN BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PAUL-ERIC BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PIERRE BELANGER | 1438 COUSTEAU, BOISBRIAND QC J7G 2W1, Canada |
| MARIE-JOSEE BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| SYLVAIN BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-14 | 1991-04-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-15 | current | 79 Rue Labelle, L'assomption, QC J0K 1G0 |
| Name | 1991-04-15 | current | 2703971 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-08-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-15 | 1998-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-04-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1995-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 79 RUE LABELLE |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3079554 Canada Inc. | 120 De L'industrie, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-10-21 |
| Investissements Niber Inc. | 279 Rang Point Du Jour Sud, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-08-01 |
| Construction Daniel DuchГЄne & Fils Inc. | 897 Rocbert, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-12-16 |
| Prosystech International Inc. | 903 Ch Du Golf, C P 3010, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-07 |
| 2958155 Canada Inc. | 1175 Boul Jacques Degeay, Assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-06 |
| Distributions Claber International Inc. | 1021 Bas L'assomption Nord, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-04-23 |
| Fil Metallique Securi-tech Inc. | 621 Point Du Jour S, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-03-19 |
| 2804433 Canada Inc. | 20 Place Le Normand, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1992-03-09 |
| Construction Et Renovation Sans Limite Ltee | 174 Larochelle, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1991-05-17 |
| 169430 Canada Inc. | 198 Notre Dame, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1989-08-30 |
| Find all corporations in postal code J0K1G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAIN BELANGER | 7824 DES MUGUETS, TRACY QC J3R 5C3, Canada |
| JEAN BELANGER | 1125 TREMBLAY, ST-REDEMPTEUR QC G0S 3B0, Canada |
| ROBERT BELANGER | 935 BOISCHATEL, ST-LAZARRE QC J0P 1V0, Canada |
| JOCELYN BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PAUL-ERIC BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PIERRE BELANGER | 1438 COUSTEAU, BOISBRIAND QC J7G 2W1, Canada |
| MARIE-JOSEE BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| SYLVAIN BELANGER | 79 LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J0K1G0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2703971 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.