GESTIONS DENIS RIOUX INC. (Corporation# 1394100) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 1982.
| Corporation ID | 1394100 |
| Business Number | 879133593 |
| Corporation Name | GESTIONS DENIS RIOUX INC. |
| Registered Office Address |
810 Chemin Du Golf L'assomption QC J0K 1G0 |
| Incorporation Date | 1982-11-23 |
| Dissolution Date | 1996-01-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D. RIOUX | 835 TERRASSE JACQUES LEONARD, PTE AUX TREMBLE QC H1A 3K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-22 | 1982-11-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-23 | current | 810 Chemin Du Golf, L'assomption, QC J0K 1G0 |
| Name | 1982-11-23 | current | GESTIONS DENIS RIOUX INC. |
| Status | 1996-01-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-03-01 | 1996-01-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-23 | 1995-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-01-17 | Dissolution | |
| 1982-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1989-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 810 CHEMIN DU GOLF |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3079554 Canada Inc. | 120 De L'industrie, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-10-21 |
| Investissements Niber Inc. | 279 Rang Point Du Jour Sud, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-08-01 |
| Construction Daniel DuchГЄne & Fils Inc. | 897 Rocbert, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-12-16 |
| Prosystech International Inc. | 903 Ch Du Golf, C P 3010, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-07 |
| 2958155 Canada Inc. | 1175 Boul Jacques Degeay, Assomption, QC J0K 1G0 | 1993-10-06 |
| Distributions Claber International Inc. | 1021 Bas L'assomption Nord, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-04-23 |
| Fil Metallique Securi-tech Inc. | 621 Point Du Jour S, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1993-03-19 |
| 2804433 Canada Inc. | 20 Place Le Normand, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1992-03-09 |
| Construction Et Renovation Sans Limite Ltee | 174 Larochelle, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1991-05-17 |
| 2703971 Canada Inc. | 79 Rue Labelle, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1991-04-15 |
| Find all corporations in postal code J0K1G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D. RIOUX | 835 TERRASSE JACQUES LEONARD, PTE AUX TREMBLE QC H1A 3K4, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J0K1G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dr. Denis Rioux Chiropraticien Inc. | 201-24, Rue Principale, Gatineau, QC J9H 3L1 | 2001-12-14 |
| Les Gestions Rioux & Thibault Inc. | 353 Avenue Du Plateau, B.p. 24, Pointe Aux Pere, QC G0K 1G0 | 1985-05-09 |
| Rioux, Ouellet & Rioux Ltee | 330 Rue Notre-dame Est, Trois-pistoles, QC G0L 4K0 | 1978-01-18 |
| Romain Rioux Enterprises Inc. | 2381 Rue Faucher, Longueuil, QC J4G 1C1 | 1979-04-24 |
| Denis Dupuis Holdings Inc. | 961, Boulevard Champlain, QuГ©bec, QC G1K 4J9 | 1997-06-11 |
| J.p. Rioux Transport Ltd. | 200 Rue St-jacques, Suite 900, Montreal, QC | 1977-08-29 |
| Gestions 3964 Saint Denis Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2020-11-09 |
| Gestions Denis Lapierre Inc. | 407 Rue Principale, Melocheville, QC J0S 1J0 | 2003-08-26 |
| Les Gestions Denis Alix Inc. | 501 Rue Dufferin, Granby, QC J2G 8C9 | 1985-05-08 |
| Gestions Denis Richer Inc. | 528 Ch Lac Lynch Nord, L'ascension, QC J0T 1W0 | 1985-01-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS DENIS RIOUX INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.