12517019 Canada Inc. (Corporation# 12517019) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12517019 |
| Business Number | 798380945 |
| Corporation Name | 12517019 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
110 Meredith Bay Winnipeg MB R2V 3N6 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MANPREET SINGH | 110 MEREDITH BAY, WINNIPEG MB R2V 3N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 110 Meredith Bay, Winnipeg, MB R2V 3N6 |
| Name | 2020-11-23 | current | 12517019 Canada Inc. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11587153 Canada Inc. | 613 Mcadam Avenue, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2019-08-23 |
| 8402230 Canada Corporation | 613 Mcadam Ave, Winnipeg, MB R2V 0B1 | 2013-01-10 |
| The Board of Registration of Electromyography Technologists of Canada Inc. (bretc) | 456 Smithfield Ave, Winnipeg, MB R2V 0E3 | 1996-07-04 |
| Optimum Fire Safety Inc. | 493 Rupertsland Avenue, Winnipeg, MB R2V 0H2 | 2019-04-17 |
| 6020933 Canada Inc. | 594 Enniskillen Avenue, Winnipeg, MB R2V 0J6 | 2002-09-19 |
| Meandog Media Inc. | 136 Tait Ave, Winnipeg, MB R2V 0K1 | 2012-12-07 |
| Syntentio Design Inc. | 131 Tait Avenue, Winnipeg, MB R2V 0K3 | 2014-06-07 |
| Superior Hockey Inc. | 326 Seven Oaks Ave, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2015-03-06 |
| 6761071 Canada Incorporated | 334 Seven Oaks Avenue, Winnipeg, MB R2V 0L3 | 2007-04-25 |
| La Mission Ukrainienne Catholique Du TrÈs Saint RÉdempteur | 250 Jefferson Avenue, Winnipeg, MB R2V 0M6 | 1941-06-14 |
| Find all corporations in postal code R2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MANPREET SINGH | 110 MEREDITH BAY, WINNIPEG MB R2V 3N6, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R2V 3N6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 12517019 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.