By Faith Ministry Non-Profit Charitable Organization (Corporation# 12516730) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12516730 |
| Business Number | 797891066 |
| Corporation Name | By Faith Ministry Non-Profit Charitable Organization |
| Registered Office Address |
830 Second Street East Fort Frances ON P9A 1N7 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Javel Douglas | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Dwayne Phidd | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Anthony Stewart | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Marlon Douglas | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-11-23 | current | 830 Second Street East, Fort Frances, ON P9A 1N7 |
| Name | 2020-11-23 | current | By Faith Ministry Non-Profit Charitable Organization |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 830 Second Street East |
| City | Fort Frances |
| Province | ON |
| Postal Code | P9A 1N7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Morton Island Family Cottage Association | R.r. #3 Site 300-52, Fort Frances, ON P9A 0A1 | 2018-12-07 |
| Sri Achala - The Mountain Health Corp. | 424 Nelson Street, Unit E, Fort Frances, ON P9A 1B3 | 2020-02-21 |
| Wade-4-it Inc. | 310 Church Street, Fort Frances, ON P9A 1E1 | 2016-12-30 |
| 8893845 Canada Inc. | 225 Scott St, Fort Frances, ON P9A 1G8 | 2014-05-21 |
| The Junior Chamber of Commerce Fort Frances, Ontario. | 474 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H2 | 1939-02-20 |
| First General Fort Frances Ltd. | 622 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H6 | 2017-01-01 |
| Cousineau Eye Centre, Inc. | 808 Scott Street, P.o. Box 431, Fort Frances, ON P9A 1J2 | 1999-12-06 |
| Fort Frances Chamber of Commerce | 102 - 240 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K5 | 1909-06-11 |
| Pooch Share Limited | 310 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K7 | 2014-04-30 |
| 9015272 Canada Corporation | 518 First St E, Fort Frances, ON P9A 1L1 | 2014-09-10 |
| Find all corporations in postal code P9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Javel Douglas | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Dwayne Phidd | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Anthony Stewart | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| Marlon Douglas | 830 Second Street East, Fort Frances ON P9A 1N7, Canada |
| City | Fort Frances |
| Post Code | P9A 1N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Faith and Mind Ministry Canada | 59 Whetstone Crescent, Ottawa, ON K2G 7B6 | 2018-01-04 |
| Dynamic Faith Ministry International | 32 Splendor Drive, Whitby, ON L1P 1X9 | 2020-03-04 |
| Faith In Action Evangelistic Ministry Inc. | 33 Walker Crescent, Ajax, ON L1S 5B5 | 2009-04-03 |
| Faith Ministry Bible Institute | 4370 Steeles Avenue West, Woodbridge, ON L4L 4Y4 | 2018-10-12 |
| Ministere Evangelique La Puissance De La Foi | 374 Murray Street, Ottawa, ON K1N 8V9 | 2019-10-03 |
| The S.p.a.c.e. Non-profit Creative Arts Organization | 10th Ave, Fernie, BC V0B 1M5 | 2020-11-22 |
| Astrid Non-profit Organization | 57 Herbert Wales Crescent, Markham, ON L6C 0G4 | 2020-11-18 |
| 3rd Gift Non-profit Organization | 9074 20th Sideroad, Adjala, ON L9R 1W1 | 2013-12-23 |
| Angeena International Non-profit Organization | 44 Kyla Cres, Markham, ON L3S 3L3 | 2015-10-07 |
| The Cedar Sage Non-profit Charitable Foundation | 2277 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M9P 2A4 | 2020-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on By Faith Ministry Non-Profit Charitable Organization.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.