Virtual Eshop inc. (Corporation# 12516268) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2020.
| Corporation ID | 12516268 |
| Business Number | 798368262 |
| Corporation Name | Virtual Eshop inc. |
| Registered Office Address |
1200 Aerowood Drive Unit 12 Mississauga ON L4W 2S7 |
| Incorporation Date | 2020-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammed Amin | 1200 Aerowood Drive, unit # 12, Mississauga ON L4W 2S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-23 | current | 1200 Aerowood Drive, Unit 12, Mississauga, ON L4W 2S7 |
| Name | 2020-11-23 | current | Virtual Eshop inc. |
| Status | 2020-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1200 Aerowood Drive |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 2S7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Coupe Products Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 50, Mississauga, ON L4W 2S7 | 1999-03-18 |
| 6675794 Canada Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 39, Mississauga, ON L4W 2S7 | |
| Interfax Systems Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 2, Mississauga, ON L4W 2S7 | 1979-01-31 |
| 4428081 Canada Ltd. | 1200 Aerowood Drive, Unit 20, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2007-05-24 |
| 9101144 Canada Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 11, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2014-11-26 |
| 10835293 Canada Corp. | 1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-06-11 |
| 10840149 Canada Corp. | 1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-06-13 |
| 10835307 Canada Corp. | 1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-06-11 |
| Canada Cosmeceutical Corporation | 1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-08-13 |
| Cosmonatural Canada Corp. | 1200 Aerowood Drive, Unit 11, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-12-14 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Talent Hunt Employment Services Inc. | 1200 Aerowood Drive Unit 21, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2019-06-18 |
| Synlic Consultation and Service Inc. | 36-1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-09-06 |
| Cuchi Logistics and Consulting Inc. | 35-1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2014-10-09 |
| Mobileway Accessories Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 11, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2014-10-01 |
| 8545642 Canada Corp. | 1200 Aerowood Drive, Unit 24, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2013-06-12 |
| Pinoy Ontarians Global Services Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 37, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2011-05-11 |
| M&r Sports Group Ltd. | 1200 Aerowood Drive Unit 12, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2009-12-21 |
| Progressive Sales Canada Electronics Inc. | 39 -1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2006-12-08 |
| 6378650 Canada Inc. | 1200 Aerwood Drive, Suite 5, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2005-04-15 |
| 4019563 Canada Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit #19, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2002-03-04 |
| Find all corporations in postal code L4W 2S7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohammed Amin | 1200 Aerowood Drive, unit # 12, Mississauga ON L4W 2S7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 2S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eshop Points Inc. | 70 Arlington Drive, Unit #26, St. Albert, AB T8N 4G9 | 2019-01-06 |
| Vvs Virtual Video Systems (canada) Inc. | 5890 Monkland Avenue, Suite 16, MontrÉal, QC H4A 1G2 | |
| Virtual Information Technology Services (d.t.i. Virtual) Inc. | 24 Riverwood Grove, Kirkland, QC H9J 2X2 | 1998-08-20 |
| Vvs Virtual Video Systems (canada) Inc. | 400, Saint-jacques Ouest, Suite 500, Montreal, QC H2Y 1S1 | 2004-10-01 |
| Corporation Virtual Factory Inc. | 58 Rue Saint-antoine, Sainte-genevieve, QC H9H 2P5 | 2003-05-02 |
| Equinoxe Virtual Clinic Corp. | 4060 Sainte-catherine Street West, #201, Westmount, QC H3Z 2Z3 | |
| Virtual Realty Advertising Inc. | ON | 1999-06-02 |
| Virtual It Ltd. | 3-165 Markland St., Hamilton, ON L8P 2K6 | 2007-12-27 |
| My Virtual Pen Inc. | 2112 - 89 Street Nw, Edmonton, AB T6K 2A3 | 2017-05-17 |
| Sar Virtual Communications Inc. | 907-150 Cosburn Ave., Toronto, ON M4J 2L9 | 2011-07-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Virtual Eshop inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.