8545642 Canada Corp. (Corporation# 8545642) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545642 |
| Business Number | 810742536 |
| Corporation Name | 8545642 Canada Corp. |
| Registered Office Address |
1200 Aerowood Drive, Unit 24 Mississauga ON L4W 2S7 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Dissolution Date | 2016-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| mailka mohamed | 1200 aerowood drive, unit 24, mississauga ON L4W 2S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 1200 Aerowood Drive, Unit 24, Mississauga, ON L4W 2S7 |
| Name | 2013-06-12 | current | 8545642 Canada Corp. |
| Status | 2016-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-19 | 2016-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-12 | 2015-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1200 Aerowood drive, unit 24 |
| City | mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 2S7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Talent Hunt Employment Services Inc. | 1200 Aerowood Drive Unit 21, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2019-06-18 |
| Synlic Consultation and Service Inc. | 36-1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2018-09-06 |
| Cuchi Logistics and Consulting Inc. | 35-1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2014-10-09 |
| Mobileway Accessories Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 11, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2014-10-01 |
| Pinoy Ontarians Global Services Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit 37, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2011-05-11 |
| M&r Sports Group Ltd. | 1200 Aerowood Drive Unit 12, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2009-12-21 |
| Progressive Sales Canada Electronics Inc. | 39 -1200 Aerowood Drive, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2006-12-08 |
| 6378650 Canada Inc. | 1200 Aerwood Drive, Suite 5, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2005-04-15 |
| 4019563 Canada Inc. | 1200 Aerowood Drive, Unit #19, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2002-03-04 |
| Defined Beauty Systems Inc. | 1200 Aerowood Dr. Unit 20, Mississauga, ON L4W 2S7 | 2001-09-14 |
| Find all corporations in postal code L4W 2S7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| mailka mohamed | 1200 aerowood drive, unit 24, mississauga ON L4W 2S7, Canada |
| City | mississauga |
| Post Code | L4W 2S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605690 Canada Corp. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697222 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8545642 Canada Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.