Tawakkul Group Limited (Corporation# 11972260) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 22, 2020.
| Corporation ID | 11972260 |
| Business Number | 740199732 |
| Corporation Name | Tawakkul Group Limited |
| Registered Office Address |
812 Garrison Road Fort Erie ON L2A 1N7 |
| Incorporation Date | 2020-03-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Huzayfah Muhammad | 3076 Franze Drive, Mississauga ON L5A 2R7, Canada |
| Madiha Sultan | 812 Garrison Road, Fort Erie ON L2A 1N7, Canada |
| Yaar Muhammad Khan | 812 Garrison Road, Fort Erie ON L2A 1N7, Canada |
| Sajida Muhammad | 3076 Franze Drive, Mississauga ON L5A 2R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-22 | current | 812 Garrison Road, Fort Erie, ON L2A 1N7 |
| Name | 2020-03-22 | current | Tawakkul Group Limited |
| Status | 2020-03-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vie Naturel Inc. | 1220 Parkside Ave, Fort Erie, ON L2A 0A9 | 2015-04-12 |
| Niagara Mobile Health Clinic Inc. | 1072 Kerby St, Fort Erie, ON L2A 0C1 | 2018-01-21 |
| Gaetz Cakez, Inc. | 899 Edgemere Rd., Fort Erie, ON L2A 1A7 | 2011-06-29 |
| Resource Power Inc. | 438 Lakeshore Road, Fort Erie, ON L2A 1B5 | 2017-04-19 |
| Ambassadors for Mental Wellness | 506 Lakeshore Road, Fort Erie, ON L2A 1B5 | 2016-04-13 |
| Continental Pro Hockey Inc. | 23 Keel St., Fort Erie, ON L2A 1C4 | 2005-08-29 |
| 11757032 Canada Inc. | 97 Drummond Cresent, Fort Erie, ON L2A 1L4 | 2019-11-25 |
| Life Storage Inc. | 69 Drummond Crescent, Fort Erie, ON L2A 1L4 | 2016-10-05 |
| 8408190 Canada Inc. | 139 Garrision Road, Fort Erie, ON L2A 1M3 | 2013-01-16 |
| 8269734 Canada Inc. | 179 Garrison Road, Fort Erie, ON L2A 1M5 | 2012-08-09 |
| Find all corporations in postal code L2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Huzayfah Muhammad | 3076 Franze Drive, Mississauga ON L5A 2R7, Canada |
| Madiha Sultan | 812 Garrison Road, Fort Erie ON L2A 1N7, Canada |
| Yaar Muhammad Khan | 812 Garrison Road, Fort Erie ON L2A 1N7, Canada |
| Sajida Muhammad | 3076 Franze Drive, Mississauga ON L5A 2R7, Canada |
| City | Fort Erie |
| Post Code | L2A 1N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Firestorm Group Limited | 5330 Canotek Road, Unit 35b, Ottawa, ON K1J 9C4 | |
| Wsp Canada Group Limited | 100 Commerce Valley Drive West, Thornhill, ON L3T 0A1 | |
| Jonzac Group Limited | 6590 Starnes, Montreal, QC H4B 1E7 | |
| Reservoir Group Canada Limited | 20th Floor, 250 Howe Street, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Wood Group E&pf (canada) Limited | 520-3rd Avenue Sw, Suite 1900, Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Huron Services Group Limited | 181 Bay Street, Suite 4400, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Alumier Group Holdings Limited | 436 Limestone Crescent, Toronto, ON M3J 2S4 | |
| Macleod Group Health Services Pei Limited | 219 Main Street, Suite 305, Antigonish, NS B2G 2C1 | |
| Hyka Group Limited | Suite A4 - Unit 110, 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 2N1 | 2015-09-27 |
| San Toki Group Limited | 104 Inverdon Road, Etobicoke, ON M9C 4M2 | 2018-11-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Tawakkul Group Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.